İşte, çocukların tasarrufa bakışı. Yüzde 47’si ‘para biriktirmek’ diyor

6-15 yaş arası çocuklarla Para ve Tasarruf Algısı Araştırması yapıldı. Çocuklara “Tasarruf nedir?” sorusu sorulduğunda; yüzde 67’si “harcamaların kısıtlanmasıdır” yanıtını verirken yüzde 49’u “kullanılmayan elektriğin veya suyun kapatılmasıdır” diyor, yüzde 47’si de “para biriktirmek” yanıtını veriyor.

Kuveyt Türk, çocuklara yönelik “Para ve Tasarruf Algısı Araştırması” yaptırdı. Türkiye’de yaşayan 6-15 yaş arası çocukların para ve banka kavramlarına bakış açıları, harcama alışkanlıkları ve tasarruf algıları hakkında yapılan araştırmanın sonuçları ilgi çekici. İstanbul, Ankara, İzmir’i kapsayan araştırmada çocuklara “Tasarruf nedir?” sorusu sorulduğunda; yüzde 67’si “harcamaların kısıtlanmasıdır” yanıtını verirken yüzde 49’u “kullanılmayan elektriğin veya suyun kapatılmasıdır” diyor, yüzde 47’si de “para biriktirmek” yanıtını veriyor. Araştırmaya katılan çocukların yüzde 98’i birikimlerini kumbaralarında, yüzde 2’si ise odalarında saklıyor.

Araştırmadan çarpıcı başlıklar şöyle:

  • Çocukların yüzde 93’ü hayallerini gerçekleştirmek için eğitime ihtiyaç duyduğunu ifade ederken; yüzde 43’ü paraya, yüzde 32’si kendine inanmaya ve yüzde 14’ü çok çalışmaya ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.
  • 11-15 yaş grubunun paraya ihtiyaç duyma oranı yüzde 53 seviyesinde iken; 6-10 yaş grubunun paraya ihtiyaç duyma oranı yüzde 33’te kalıyor.
  • Çocukların çok paraya sahip olmaktan anladıkları ise yüzde 92 ile zengin olmak ve yüzde 8 ile de istediklerini alabilmek.
  • Çocuklar çok parası olduğunda yüzde 72 oranında parasını ailesine vermeyi tercih ediyor; yüzde 70’i harcamayı, yüzde 53’ü ise biriktirmeyi seçiyor.
  • Araştırmaya katılan çocuklara “Harçlığını nelere harcıyorsun?” sorusu sorulduğunda yüzde 99’u gıda tüketimi/yiyecek yanıtını veriyor. Kafe veya restoran yanıtını verenlerin oranı yüzde 81 iken, kırtasiye yanıtını verenler yüzde 80, kıyafet diyenler ise yüzde 51 şeklinde sıralanıyor.
  • Çocuklara “Tasarruf nedir?” sorusu sorulduğunda yüzde 67’si “harcamaların kısıtlanmasıdır” yanıtını veriyor. Yüzde 49’u “kullanılmayan elektriğin veya suyun kapatılmasıdır” derken; yüzde 47’si “para biriktirmek” yanıtını veriyor.
  • Çocukların yüzde 42’si harçlıklarını biriktirmeyi tercih ederken; yüzde 56’sı ise harçlıklarını biriktirmediğini belirtiyor. 11-15 yaş grubunun harçlık biriktirmeme oranı yüzde 66, 6-10 yaş grubunun ise yüzde 48.
  • Araştırmaya katılan çocukların yüzde 98’i birikimlerini kumbaralarında, yüzde 2’si ise odalarına sakladıklarını söylüyor.
  • Çocuklar, para biriktirdiklerinde yüzde 81 oranında harcamak için sabırsızlandıklarını söylüyor.
  • Çocukların para biriktirme motivasyonundaki duygu durumuna yönelik “Para biriktirdiğinde ne hissediyorsun?” sorusuna verilen yanıtlarda ise çocukların yüzde 72’si para biriktirdiğinde mutlu olduğunu belirtirken, yüzde 50’si kendisini özgüvenli hissettiğini belirtiyor.