Sigortada aşı tartışması

Aşı yaptırmayan, seyahat edebilecek mi, seyahat sigortası yaptırabilecek mi? Havacılık sigortası, aşıyı taşımaya hazır mı? Aşı olan ile olmayan kişilere hayat sigortasının şartları nasıl uygulanacak? Aşı, özel sigorta kapsamında mı? İşte, dünya bugünlerde bunları konuşuyor.

Dünya kovid-19 aşısını konuşuyor. Aşı haberleri üst üste geldikçe işin detayları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Şu sıralar tüm ülkeler hangi aşıların kullanılacağını, nasıl kullanılacağını daha da önemlisi ilk olarak kimlerde kullanılacağını tartışıyor. Bu tartışmalar beraberinde birçok soruları da getiriyor. Bunlar; ‘aşı karşısında sigorta şirketlerinin tutumu ne olacak?’, ‘aşı bedelleri sigorta şirketleri tarafından karşılanacak mı?’ gibi sorular. Bir de aşı yaptırmak istemeyenler var… Bunların durumu ne olacak konusu da ayrı bir tartışma. İşte, tüm bu tartışmalar bir süredir dünya basının gündeminde. Peki, neler yazılıyor, neler söyleniyor?

Aşı Olmayana Seyahat Sigortası da Yok

Şu günler dünya basınında konuşulan konulardan bir tanesi, kovid-19 aşısı yaptırmayı reddetmenin, seyahat sigortası açısından nasıl bir sorun yaratacağı. Uzmanlar, bu konuda, aşı olmayı istemeyenlerin seyahat sigortası yaptıramayacağını söylüyor. İngiltere’nin ilaç düzenleyici kurumu aşının yüzde 95’e kadar koruma sağlayacağını belirtirken, sigorta uzmanları da koronavirüs aşısına tıbbi olarak sahip olabilecek ancak yaptırmamayı tercih edenlerin sigorta poliçelerinin hüküm ve koşullarını ihlal edeceğini söylüyor. Buradan da anlaşılacağı üzere aşı yaptırmak istemeyenler, belki seyahat edebilecek ancak seyahat sigortasını yaptıramayacak.

Aşıyı Özel Sigorta Karşılar mı?

Yine aşı ile ilgili bir başka tartışma konusu ise işverenlerin çalışanları için yaptırdıkları özel sağlık sigortalarının kovid-19 aşısını karşılayıp, karşılamayacağı… Bu konu şimdilerde daha çok ABD’de konuşuluyor. Uzmanlar ise soruya evet yanıtını veriyor ve tüm sağlık sigortası planlarının aşıyı kapsaması gerektiğini söylüyor. Uzmanlar, hükümetin aşı konusunda alacağı aksiyonun da burada önemli olduğunu belirtiyor ve “Aşı, yüksek sağlık planları ve hatta minimum temel sigorta planları dahil olmak üzere her tür grup sağlık planı için geçerlidir” diyor.

Havacılık Sigortası Aşıya Hazır mı?

Bir başka tartışma ise ‘havacılık sigortası pazarının kovid-19 aşısına hazır mı?’ konusu. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, küresel nüfusu aşılamak için gereken milyarlarca dozu sağlamak için 8 bin Boeing 747’ye eşdeğer bir şeye ihtiyaç duyulacağını söylüyor. Havacılık endüstrisi aşının dağıtımı için planlar oluştururken, sigorta endüstrisi de risklerle nasıl başa çıkılacağını tartışıyor. Pfizer aşısının yaklaşık -70°C’de (-94°F) saklanması gerektiği, Moderna aşısının ise 2 ila 8°C arasındaki buzdolabı sıcaklıklarında 30 gün boyunca stabil kalabileceği bir gerçek. Bu da aşının taşınmasını sorunlu hale getiriyor.

Bir taşıyıcının uluslararası taşımacılığa ilişkin sorumluluğunu düzenleyen 1999 Montreal Konvansiyonu uyarınca kargoda hasar, kilogram başına 22 SDR, (yaklaşık 30 dolar ile sınırlı. İş aşıla gelince asıl endişe, hafif ancak yüksek değerde olmaları.

Bu noktada da uzmanlar, aşıların taşınma aşamasına gelindiğinde tüm kararların sigortacılarla birlikte alınması gerektiğini, çünkü havayolu sigorta poliçesinin bu durumu kapsamayacağını söylüyorlar.

Aşı Olmayan Hayat Sigortası Yaptırabilecek mi?

Aşı ile ilgili bir başka tartışma konusu ise işin hayat sigortası boyutu. Uzmanlar bu konuda da, koronavirüs aşısı yaptırmayı reddeden biri ile aşı olan bir kişinin hayat sigortası şartlarının farklı olması gerektiğine değiniyor. Uzmanlar, bu konuda da, “Sigortacılar, aşı olağan hale geldiğinde müşterilerin aşıyı alıp almadığını sormaya başlayacak ve aşı olmamayı seçen kişiler için artan riske dayalı olarak farklı teminat türleri sunacaklardır” diyorlar.