Gençtürk: Dünya genelinde en yüksek hasarı bu yıl ödedik

Coface Türkiye Genel Müdürü Ali Gençtürk, alacak sigortası kapsamında 25 milyon liralık hasar ödendiğini, bunun da yüzde 70’inin ihracattan kaynaklandığını söyledi. Gençtürk, “Dünya genelinde en yüksek hasarların yaşandığı yıl bu sene diyebilirim” dedi.

Editör: Aytaç Nallar

Coface Türkiye Genel Müdürü Ali Gençtürk, kovid-19 nedeniyle ihracatçıların dikkatli olunması gereken bir dönemde olunduğunu belirterek,  bölgesel olarak bazı ülkelerin çok kötü performans gösterdiğini söyledi. Bunların başında Latin Amerika’nın geldiğini ifade eden Ali Gençtürk, şu açıklamaları yaptı:

“En çok hasarı aldığımız bölgeler olarak söylüyorum; bunlar, içinde, iflas ve iflas erteleme kararlarını içeriyor. Başta; Şili, Arjantin, Brezilya olmak üzere bütün Latin Amerika ülkeleri çok negatif etkilendi. İkincisi sürpriz biçimde Kuzey Amerika oldu. Burada Meksika çok kötü bir performans gösterdi. Daha da garibi Amerika. Hasar oranları bakımından en fazla büyük ekonomi olarak Amerika’yı gösterebiliriz. Üçüncü kötü bölge Batı Avrupa. Türkiye’yi çok yakından ilgilendiriyor. Türkiye ihracatının kabaca yüzde 50’si Avrupa’ya yapılıyor. Batı Avrupa’da saydığımız ülkeler Fransa ve İngiltere. Sonraki kötü bölge Kuzey Avrupa; bunun da başını Almanya çekiyor. Hollanda Belçika ve İsviçre de var. Bu açıkçası 4 ülke kabaca yüzde 50’nin üzerinde hasar oranlarına sahip. Bazıları çok daha yüksek bölgeler.

Sürpriz biçimde de en iyi bölgemiz Asya Pasifik. Salgının çıktığı Çin ve ilk hissedildiği Hong-Kong, Singapur, Japonya, Kore; bu ülkeler aldıkları önlemlerle kendilerini çok iyi bir yere getirdiler. Bu ülkelerde batan şirket sayısı oldukça az. Bizim de içinde bulunduğumuz İtalya gibi bölgede hasar oranı olarak İtalya ve İspanya en yüksek orana sahipler. Fransa, Almanya, İngiltere gibi değil hasarları fakat onlara yakın diyebiliriz. Avrupa’nın geneli çok zarar gördü. Bu da Türkiye’nin direk ihracatını etkileyen bir durumdu.”

İhracatta Riskler Çok Arttı

Ali Gençtürk, şirket olarak tarihte ilk defa, Türkiye’de ihracattan dolayı oluşan risklere daha fazla ödeme yaptıklarına da değinerek, yurtiçi hasarlara karşın ihracat tarafında daha fazla hasar aldıklarını söyledi. Kovid-19 nedeniyle ihracat tarafında risklerin çok arttığını ifade eden Ali Gençtürk, “Türkiye içinde yapılan alacak sigortasından oluşan zararlar, Avrupa’dan gelen ya da dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ihracat hasarlarına göre daha düşük kaldı. Bu yıl daha önceki yıllara göre ihracattan aldığımız hasarlarda artış oldu. Yurtiçinde aldığımız hasarlarda da azalış oldu” dedi.

Ali Gençtürk, bu kapsamda 25 milyon liralık hasar ödendiğini ve bunun da yüzde 70’inin ihracattan kaynaklandığını vurguladı.

Hasarların Büyük Kısmı 5 Sektörden Geliyor

Ali Gençtürk, bu yıl özellikle perakende sektörünün salgından çok etkilendiğine dikkat çekerek, şu açıklamaları yaptı:

“Tekstil perakendesi çok fazla etkilendi. Çünkü insanlar dışarı çıkmadı, dışarı çıkmadığı için bir şey de almadı. Bunun yanında globalden bahsediyorum; turizm, havacılık, otomotiv, metal sektörleri en çok etkilenen 5 sektör diyebiliriz. Türkiye’de otomotiv sektörü bilakis tam tersi performans gösterdi. Coface’in globalde ödediği hasarlarında büyük kısmı bu 5 sektörden geliyor. En büyük ödediğimiz hasar Almanya menşeili bir tekerlek firmasına oldu. Bunun yanında da birçok tekstil firması, tekstilden kastım perakende, özellikle Amerika’da birçok perakende firması maalesef battı. Bir tane de oto kiralama şirketi, o da konkordato ilan etti. Dolayısıyla birçok sektörde tahmin etmediğimiz, daha önce karşılaşmadığımız sorunlar oldu. Hava yolu şirketinin batacağını tahmin etmemiştik, ama battı ve biz tazminat ödedik. Aynı zamanda bu cruise şirketleri var. Onlarda da çok büyük sorunlar oldu. Açıkçası kendimizi farklı bir suda bulduk. Riskler bir anda arttı ve bilmediğimiz bir risk ile karşı karşıya kaldık. Alacak sigortası da çok doğru bir üründü. Çünkü ne kovid ne de başka bir isim alacak sigortasının ödenmesinin önüne geçmiyor. Biz tazminatı ödüyoruz.”

Uluslararası Firmalar Bile Ödemede Zorluk Çekti

Ali Gençtürk, “Salgın hastalık alacak sigortası kapsamında mı?” sorusunu da yanıtladı. Salgının, sigorta kapsamında olduğunu vurgulayan Ali Gençtürk, “Biz bunu ödüyoruz, ödedik de. Hatta ilave kolaylıklar sağladık. Yaz döneminde vadeleri 3 ay otomatik uzattık. Bunun sebebi de kapalı olduğundan firmalar elbette satış yapamadı. Dolayısıyla borçları ödemeleri mümkün olmadı. Türk tekstil ihracatçılarından bize talepler gelmeye başladı. Biz otomatik olarak bu 3 ayı erteleyince çok memnun oldular. Yine isim vermeyeyim ulaslararası birçok Avrupalı tekstil zincirleri var. Bunlar hepimizin kullandığı markalar; onlar bile ödemekte güçlük çekti” dedi.

2020, En Kötü Yıllardan Biriydi

Ali Gençtürk, Türkiye olarak en yüksek hasar oranının bu sene olmadığını, 2014-2015 yıllarının çok kötü geçtiğini de belirterek, “Ancak globalde şunu diyebiliriz, bu yıl, en kötü yıllardan biriydi. Kabaca son 9 yıldır bu şirketteyim, dünya genelinde en yüksek hasarların yaşandığı yıl bu sene diyebilirim” şeklinde konuştu.

Ali Gençtürk, “Bu durum, alacak sigortasında talebi artırdı mı?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“İstikrarlı bir biçimde her sene artan bir talep artışı var. Özellikle 2019 başında devlet destekli alacak sigortasının da başlamasıyla bilinirlik biraz daha arttı. Sadece ihracat için söylemiyorum, yurtiçi alacaklar için de bilinç arttı. Şunu da söyleyeyim, biz zaten 2013 yılından beri aslında alacak sigortasında bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Kabaca bizim yıllık büyüme oranımız yüzde 20’lerde. Bu da gün geçtikçe firmaların ürünü daha çok tanıdığını ve kullanmaya başladığını gösteriyor.”