Salgın Y kuşağının otomobil tercihlerini nasıl değiştirdi?

Yapılan araştırmaya göre Y kuşağı koronavirüs salgını nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine kendi araçlarını kullanmayı tercih ediyor. Sürücülerin yüzde 46’sı da artık aracını online olarak satın almayı düşünüyor.

LeasePlan çatısı altında yer alan CarNext.com, Y Kuşağı (Milenyum) Otomobil Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Araştırma kapsamında, altı ülkeden 24-35 yaş arasındaki 3 bin sürücüye salgın nedeniyle seyahat imkanlarında ve çevrimiçi araba satın alma tercihlerinde ne gibi değişiklikler olduğu soruldu. Buna göre, Y kuşağının yüzde 68’i artık toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine kendi araçlarını kullanmayı tercih ederken, katılımcıların yüzde 65’i bu kararda kovid-19 salgınının etkisi olduğunu belirtti.

Türkay Oktay

Öte yandan, sürücülerin yüzde 46’sı artık aracını online olarak satın almayı düşüneceğini belirtirken, yüzde 33’ü salgın nedeniyle bunun daha güvenli olacağını ifade etti. Bununla birlikte, Y kuşağının yüzde 41’i araç satın alma sürecinde hala kendilerine yardımcı olacak biriyle konuşmak istese de yüzde 68’i güvenilir bir ödeme çözümünün en önemli konu olduğunu dile getirdi.

CarNext.com Türkiye ve LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, kovid-19 salgınından daha az endişe duyan kesim olarak görülen bu jenerasyonun da yeni normalde özel araçlarını kullanmayı en güvenli seçenek olarak gördüğünü belirterek, “Ayrıca hijyen ve mesafe endişelerinin arttığı salgın döneminde her alanda olduğu gibi otomotiv sektöründe de dijital çözümler ön plana çıktı” dedi.