‘Maalesef sigortalanma hızında deprem öncesine döndük’

DASK Koordinatörü Erdal Turgut, DASK’ın, deprem bölgesinde ödediği hasar tutarı ve yeni gelişmeler hakkında açıklamalar yaptı. Turgut, depremden sonraki poliçe yaptırma hızının yavaşlamaya başladığını belirterek, “Geçen senenin haziran ayının bu günlerinde kaç poliçe yapılıyorsa aynısı yapılıyor” dedi.

Editör: Aytaç NALLAR

DASK Koordinatörü Erdal Turgut, Kahramanmaraş depremi sonrası zorunlu deprem sigortalılık oranında ciddi artış olduğunu, ancak son günlerde sigorta yaptırma hızının yavaşladığını açıkladı. Erdal Turgut, DASK’ın, deprem bölgesinde ödediği hasar tutarı ve yeni gelişmeler hakkında açıklamalar yaptı.

Son günlerde özellikle gurbetçilerin bölgeye dönmesi ile birlikte hasar ihbar sayısında artış yaşandığını belirten Turgut, bugüne kadar 570 bin hasar dosyası açtıklarını ve 28 milyar TL’de hasar ödediklerini kaydetti.

VİCDANİ OLARAK O HASARLAR ÖDENMELİ

Erdal Turgut, deprem bölgesinde yaşadıkları sorunlardan birinin de Hazine arazisine yapılan, kaçak yapılardan kaynaklı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bu konu bizi çok üzüyor. Bu poliçeler yapılmış. Niye yapılmış diyeceksiniz? Şöyle ki, elektrik ve su açtırılırken DASK arandığı için bölgedeki idareler, tapusu olup olmadığına bakmaksızın; sanki oranın elektriğinin bağlanmasının tek unsuru DASK’mış gibi bunu talep ediyorlar. Vatandaşlarımız da yaptırmışlar. Dolayısıyla hem sigortacılık açısından hem de vicdani açıdan baktığımızda bu hasarların kesinlikle ödenmesi lazım. Çünkü poliçe kesilmiş. Hukuk tarafında bir engel var. Orayı da nasıl aşarız, ne yaparız diye de düzenleyici otoriteyle görüşüyoruz. Ödeyip ödemeyeceğimiz kesin değil ama ödeyebilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.”

ALTINCI AYIN SONUNDA UNUTULUYOR

Erdal Turgut, son günlerde poliçe satışında azalma olduğuna da değinerek, “Deprem öncesinde poliçe sayısı 11 milyondu, 12 milyona çıktı. Bir milyon yeni poliçe geldi. 22 yılda 11 milyon poliçe yapılmış, iki üç ayda 1 milyon arttı. Bu açıdan iyi bir gelişme ama şu günlerde yeniden eski duruma geldi” dedi.

Poliçe yapımının durmadığını ancak geçen senenin aynı seviyelerine döndüğünü ifade eden Turgut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Poliçe yapımı durmadı ama geçen senenin haziran ayının bu günlerinde kaç yapılıyorsa aynısı yapılıyor. Depremden sonraki poliçe yaptırma hızı yavaşlamaya başladı. Depremin kendisi aslında DASK’ın en büyük tanıtımı. Bunu bütün depremlerden sonra yaşıyoruz; artış oluyor, etkisi iki üç ay sonra geçiyor, 6’ıncı ayın sonunda tamamen unutuluyor.”