Mapfre Group, salgında 109 milyon euro hasar ödedi

Mapfre Group ilk çeyrekte gelirini yüzde 37 oranında artırarak 173 milyon euroya ulaştırdı. Mapfre Group’un geliri ilk çeyrekte 7,3 milyar euroya ulaşırken prim üretimi de 5,9 milyar euro olarak gerçekleşti. Mapfre Group’un sigortalılara yaptığı covıd-19 hasar ödemeleri ise bu dönemde 109 milyon euroya ulaştı.

Mapfre Group, 2021’in ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Mapfre’nin referans alınabilir geliri yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36,7 artış göstererek 173 milyon euroya ulaştı. İlk çeyrekte elde edilen bu artış, içinde bulunduğumuz süreç ve kovid-19 kapsamında yaklaşık 109 milyon euroyu bulan sigorta ödemesine rağmen yaşandığı için büyük bir önem arz ediyor.

Sigorta Primleri 5,9 Milyar Euroya Ulaştı

Mapfre Group’un, ocak ve mart ayları arasındaki toplam geliri 7,3 milyar euroya, sigorta primleri 5,9 milyar euroya ulaşırken toplam tutarın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 oranında azaldığı görüldü. Bununla birlikte, sabit kurlarla hesaplandığında sigorta primleri fiilen yüzde 3,2 oranında artış gösterdi. Otomobil branşında önemli bir azalış görülmemesi ve kayda değer bir afet hasar talebi gelmemesi (son büyük deprem 2020 yılında Porto Riko’da yaşandı) dolayısıyla bileşik oran bir önceki yılın aynı çeyreğine göre (kovid öncesi) yaklaşık altı yüzde puan artarak yüzde 94,3’e ulaştı. Mart 2021 sonu itibarıyla Grubun özkaynakları 8,3 milyar euroya ulaşırken aktif toplam ise 69,97 milyar euro oldu.

Mapfre’nin, mart ayı sonu itibarıyla yatırım toplamı ise 44,59 milyar euro olarak gerçekleşti. Bu yatırımların yüzde 51,3’ü mutlak sabit gelirli, yüzde 18,2’si kurumsal sabit gelirli, yüzde 6,6’sı özkaynaklı ve geri kalanı ise nakit ve sair yatırımlar oldu.

Stefan Jensen: Gelirlerimizi Artırdık

Mapfre Sigorta CEO’su Stefan Jensen, 2021’in ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarla ilgili olarak şunları söyledi: “Tüm dünya kovid-19 ile mücadeleye devam ederken Mapfre Sigorta olarak 2021’in ilk üç ayında güçlü bir performans sergiledik. Prim üretimimizi ve gelirlerimizi bir önceki yılın aynı dönemine göre artırmayı başardık. Bu sonuçlar bizim için memnuniyet verici.”