Oto servisleri ikinci el araç alacakları uyardı

Ağır hasar kayıtlı araçlarla ilgili olarak TOSEF Tüm Oto Servisleri Federasyonu, tüm araç sahiplerini ilgilendirecek açıklamalarda bulundu. TOSEF Başkanı Ünal Ünaldı, pert araçlar satın alınırken ödenen yüksek bedelin mağduriyet yarattığını belirterek, “Yeni bir yasal düzenlemeyle, geçmişte kazaya karışmış tüm ikinci el araçların alım-satımında TSE belgeli oto ekspertiz noktalarında alınan ekspertiz raporunun, Sigorta Eksperleri İcra Komitesi’ne bağlı tarafsız ve bağımsız sigorta eksperlerine ibraz edilerek araç değer kaybı hesaplamasının gerçekleştirmesi zorunlu kılınmalıdır” dedi.

TOSEF Tüm Oto Servisleri Federasyonu, 24 milyon araç sahibini yakından ilgilendirecek önemli açıklamalarda bulundu. TOSEF Tüm Oto Servisleri Federasyonu Başkanı Ünal Ünaldı, ikinci el araç ticaretinde ve ağır hasarlı araçların onarımında ortaya çıkan mağduriyetlerin, yeni bir yasal düzenlemeyle engellenebileceğini söyledi. Ünaldı, ikinci el araç satışı esnasında aracın reel fiyatı ve araçtaki değer kaybının halen mutlak bir hesabı bulunmadığından, tamamen pazarlık usulüne dayalı bir ticaret gerçekleştiğini kaydetti.

Ünaldı: Yasal Düzenlemeye İhtiyaç Var

Ünal Ünaldı, otomobil fiyatlarının son bir yılda radikal şekilde yükseldiği için, ağır hasar kayıtlı araçların da gerçek değerinden daha yüksek fiyatlarla satışa sunulduğunu belirterek, şunları söyledi: “Üstelik trafiğe uygunluğu denetlenmeyen bu araçların önemli kısmı standart dışı onarımlarla tekrar yollara çıkıyor. Talebimiz, Sigorta Eksperleri İcra Komitesi’ne bağlı, bağımsızlığı ve tarafsızlığı yasalar ile korunan sigorta eksperlerinin arabulucu ve hakem konumunda satışa müdahil olması, bu konunun TÜSED ve TOBB SEİK ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı’na taşınmasıdır. TSE belgeli oto ekspertiz noktalarından alınan ekspertiz raporunun sigorta eksperlerine iletilerek, geçmişte kaza yapmış bir aracın değer kaybının hesaplanması ve satış fiyatından düşülmesi tüm mağduriyetlerin önüne geçer. Yasal düzenlemeyle her ikinci el aracın devir işlemleri esnasında değer kaybı raporu zorunlu kılındığı takdirde, tüketiciler gönül rahatlığıyla araç satın alabilir.”

Yanlış Tekniklerle Hasarlı Araçlar Onarılıyor

Sektörde yaşanan bir diğer önemli problemi de dile getiren Ünal Ünaldı, kaza sonrasında birçok araç sahibinin, onarımda kullanılan parçaların orijinalliği hakkında bilgi sahibi olmadığını ve kalitesiz parçalarla suistimallerin yaşandığına değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Merdiven altı işletmelerde eğitimsiz personel tarafından yanlış onarım teknikleriyle hasarlı araçlar onarılıyor, bu sebeple araç değeri dramatik şekilde düşüyor, trafiğe dahil olan herkesin can ve mal güvenliği tehlikeye atılıyor. SEDDK’daki hasar onarım mevzuatı, ‘0-3 yaşta orijinal parça, 3-10 yaşta belgeli eşdeğer parça, 10 yaş ve üstünde yan sanayi parça kullanabilirsin’ der. Eşdeğer parçadaki SEDDK mevzuatına uygunluk belgesi, sigorta şirketlerine ya ibraz edilmiyor ya da doğru ibraz edilmekten kaçınılıyor. Bu konudaki denetlemeyi gerçekleştirecek kurum yine Sigorta Eksperleri İcra Komitesi’dir. Sigorta eksperleri, parçanın uygunluğunu ve kalitesini, onarım yapılacak servisin TSE belgelerini onayladıktan sonra mal sahipleri, araçlarını satarken bu belgeyi beyan edebilecek, doğru şekilde onarılan araçta değer kaybı minimum tutarda kalacaktır. Onarım aşamasında kullanılan parçaların doğruluğu, kalitesi ve onarım standartları de bu şekilde denetlenebilecek. Şayet sürüş güvenliğini etkileyecek onarımlar var ise aracın satışına engel bile olunabilir. Doğru onarım tekniklerini uygulamak için gerekli eğitim, makine ve ekipman yatırımı eksik olan servislerde ağır hasar onarımına da müsaade edilmemelidir. TSE 13168 ile TSE 12047 belgeleri, ağır hasar onarımına yetki veren asgari standartlar olmalı.”