Özgür Koç: BES’ten ötürü motivasyonumuz var

Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür B. Koç, otomatik BES’de, her 3 kişiden 2’sinin faizsiz tarafı tercih ettiğini belirterek, “Bizim şu motivasyonumuz var; kişilere gittiğimizde tercih ediliyoruz. Önemli olan kişilere daha fazla gidebilmek” dedi.

Neova Sigorta Genel Müdürü ve Katılım Sigortacılığı Derneği Başkanı Özgür B. Koç, katılım sigorta şirketlerinin hayat ve hayat dışı olmak üzere, toplam sigorta pazarından aldığı payın yüzde 5,7 olduğunu söyledi. Bu oranın Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve BES’e otomatik katılım sistemindeki paya göre küçük olduğunu belirten Koç, katılım bankacılığının kendi sektöründeki pay ile mukayese edildiğinde ise aynı olduğunu kaydetti.

Bakiye İadesi Tüm Kesimlere Hitap Ediyor

Konvesiyonel sigortacılığa göre katılım sigortacılığının iki temel farkı olduğuna değinen Özgür Koç, “Birincisi, sigortalılardan toplanan katılım primlerinin, ortaklar tarafından konan tüm sermayenin mali getirisinde herhangi bir faiz enstrümanı kullanılmaması. İkincisi, konvensiyonel sigortalardan farklı olarak, bizler katılım sigortacılığı esasları dahilinde havuz yönetimini gerçekleştirip, hasarları ödedikten sonra havuzda kalan bakiyeyi ya hayır işlerinde kullanıyoruz ya da müşteriye bakiye iadesi yapıyoruz. Yani, karımızın bir kısmını sigortalılarımız ile paylaşıyoruz. Faizsiz olmamız sadece faiz hassasiyeti olan kişilere hitap ederken; bakiye iadesi özelliğimiz tüm tüketicilere hitap ediyor” dedi.

Neden Katılım Sigortacılığı Gelişmeli?

Özgür Koç, “Cumhurbaşkanlığı 2021 Programında katılım sigortacılığına özel yer veriliyor ve 2021’de katılım sigortacılığının geliştirilmesine yönelik adımlar atılacak. Neden, katılım sigortacılığını geliştirmeye çalışıyoruz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Genel olarak, insanların dini hassasiyetlerinden dolayı sigorta yaptırmaktan kaçındıklarına dair bir kanı var. Katılım sigortacılığı buna bir alternatif olabilir diye düşünülüyor. Bu hem dini hassasiyet nedeniyle sigorta yaptırmayanlara hitap ediyor, hem de ‘sigortamı yaptırıyorum hasarım olmuyor bana hiçbir şey geri verilmiyor’ diye düşünenleri de bakiye iadesi yoluyla sistemin içine girmesini teşvik ediyor.”

3 Kişiden 2’si Faizsiz Tarafı Tercih Etti

Özgür Koç, katılım sigortacılığının neden büyümesi gerektiğini BES’ten örnek vererek de anlattı. Otomatik katılım sisteminde devletin, faizli ve faizsiz fonları sunma uygulaması getirdiğini hatırlatan Koç, “Görüldü ki, 3 kişiden 2’si faizsiz tarafı tercih etti. Oradaki penetrasyonumuz yüzde 62-63’ler civarında. BES’e geldiğimizde, gönüllü BES’te, yüzde 15’lik pay var. Bunu genişlettiğimizde tüm sigorta sektörüne yaydığımızda yüzde 5,7 gibi daha düşük bir payı görüyoruz. İş sınai ve ticari tarafa geldiğinde daha düşük bir penetrasyon görüyoruz. Sonuçta şu motivasyonumuz var; biz kişilere gittiğimizde tercih ediliyoruz. Önemli olan kişilere daha fazla gidebilmek” dedi.

Sadece Bankalarla Olmaz

Bunun da öncelikle katılım bankaları ile birlikte olacağını vurgulayan Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Katılım bankaları payını artırdıkça bizim de payımız artacak. Tabi bunu sadece bankalara yükleyemeyiz; diğer tarafta, aktif sigorta acenteleri var. Onlara da ulaşıp, bizim her işte alternatif teklifimizi müşteriye iletmeleri gerekiyor. Bu noktada da eğer diğer sigortalara göre bizler pahalı değilsek, zaten bizim tercih edilme gibi bir avantajımız var. En azından 3 kişiden 2’sinde.”