Ticari sigorta fiyatları yüzde 20 arttırdı

Kovid-19’un yarattığı belirsizlik küresel piyasalarda ticari sigorta fiyatlarının yüzde 20 artırdı. Aynı zamanda yönetici sorumluluk sigortalarının fiyatları da yükseldi.

Küresel ticari sigorta fiyatlandırması, 2020’nin 3. çeyreğinde ortalama yüzde 20 yükseldi. Marsh’a göre, bu da 2012’den beri en büyük artış. Ayrıca, 2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde 19, birinci çeyreğinde yüzde 14 olan artış, üçüncü çeyrekte de devam etti.

Marsh’a göre bu artışın nedeni büyük ölçüde pandemiye bağlı piyasa belirsizliğinden kaynaklanıyor. Marsh’tan yapılan açıklamada, “Kovid-19 ile ilgili belirsizlik ve birçok hattaki kayıp deneyimi, bu üç yıllık artan sigorta maliyetleri eğilimine katkıda bulundu. Birçok müşteri için bu koşullar; birçok şirketin limitlerini azaltılması, poliçe hüküm ve koşullarını değiştirmesi sigorta satın alma modellerini yeniden düşünmelerine yol açıyor” denildi.

Yönetici Sorumluluk Sigortasında Artış Yüzde 100

Marsh raporuna göre üçüncü çeyrek sonuçlarının satır başları şöyle:

  • Kaza fiyatları, ikinci çeyrekte yüzde 6 arttı.
  • Latin Amerika, ticari sigorta fiyatlandırmasında ortalama yüzde 9’luk artışlar görüldü. İngiltere’de bu artış yüzde 33, ABD’de yüzde 18 oldu.
  • ABD ve Avustralya’da yönetici sorumluluk sigortaları yüzde 100’den fazla arttı. ABD’de ise ortalama olarak yaklaşık yüzde 60 arttı.
  • ABD’deki halka açık şirket yönetici sorumluluk sigortası müşterilerinin yüzde 90’ından fazlası fiyat artışı bildirdi.