Tarımda sürdürülebilirliğin garantisi TARSİM

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Engürülü, tarımsal üretimi mümkün kılabilmek için sürdürülebilir bir garanti sisteminin olması gerektiğini belirterek, “Türkiye de tarımsal kredi kullanımının artması için tarım sigortasının geliştirilmesi önemli. Garanti verdikçe kredibilite artacak, finans araçlarına çiftçi rahat ulaşacak. Tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin garantisi de TARSİM” dedi.

Editör: Aytaç NALLAR

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Engürülü, tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin garantisinin tarım sigortası ve TARSİM olduğunu söyledi. Bekir Engürülü, tarımda sürdürülebilirlik ve TARSİM hakkında açıklamalarda bulundu.

Bekir Engürülü, tarıma yatırım yapılmasının sürdürülebilirliğe bağlı olduğunu ifade ederek, şu açıklamaları yaptı:

“Geliriniz her yıl değişse siz o işte kalmak ister misiniz? Çiftçinin de her yıl gelirinin değişme olasılığı var. Çünkü iklim şartlarına doğrudan bağlı. O zaman bu volatiliteyi nasıl yöneteceğiz? Çiftçinin istikrarını sağlayıcı özelliğe ihtiyacı var. Avrupa’da tarımda finansman kullandırabilmek için tarım sigortasını şart koşuluyor. Türkiye de tarımsal kredi kullanılmasının artmasında, özellikle tarım sigortasının geliştirilmesini önemli görüyorum. Çünkü garanti verdikçe kredibilite artacak, finans araçlarına çiftçi daha rahat ulaşacak. Tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin garantisi de TARSİM ve tarım sigortaları. Çünkü çiftçi gelecek yıl ben ne yapacağım diye düşünürse, kriz yönetmekten riski yönetemezse, riskini yönetmek için sigorta yaptırmazsa; tarımda kalması ve tarımsal üretime devam etmesi mümkün gözükmüyor. Tarımsal üretimi mümkün kılabilmek için mutlak suretle sürdürülebilir bir garanti sisteminin olması lazım. Bu da en güzel tarım sigorta modeliyle ve tarım sigorta sistemi ile ki, Türkiye’nin tarım sigorta sisteminin adı da TARSİM aracılığıyla mümkün olabileceğini düşünüyoruz.”

AGRAR SİGORTA FONU’NU KURDUK

Bekir Engürülü, dünyada devlet destekli tarım sigorta modellerini en iyi uygulayan ülkelerin ABD; Kanada, Türkiye ve İspanya olduğunu kaydetti. Bunun da yansımasını gördüklerini ifade eden Engürülü, “Azerbaycan’da, Türkiye modeli çerçevesinde AGRAR Sigorta Fonu’nu kurduk ve fon şu anda çalışıyor, işbirliğimiz devam ediyor. Diğer ülkelerde de başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere dost ülkelerin hepsinde de bunların kurulmasına yönelik katkılarımız, çabalarımız devam ediyor. Makedonya ile de bir protokol imzalandı. Burada önemli bir özelliği daha söylemek istiyorum. Tarım Sigortacıları Birliği’nin bu yılki toplantısı Türkiye’de İstanbul’da, ekim ayında yapılacak” dedi.

2010’DAN BERİ BİLİM KURULUMUZ VAR

Türkiye’nin çevresindeki ülkelerde tarım sigortasının rol model haline geldiğini ve bunda da akademik çalışmaların payının olduğunu vurgulayan Engürülü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilim kurullarının ne kadar önemli olduğunu bu pandemide gördük. TARSİM’in, 2010 yılında beri bilim kurulu var. 16-17 üniversitemizin, farklı bölümlerinden çok kıymetli hocalarımızla beraber bunların her birinin geliştirilmesini sağlıyor. Burada önemli özellik şu; popülizm yapılmadan tamamen gerçekçi aktüeryal hesapları alıp, tarımın, çiftçinin, üreticinin ihtiyacı olan konularda sigorta aparatlarının, sigorta araçlarının kullanılmasını, sigorta araçlarının yönetilmesinin ortaya konmasına gayret ediyoruz.”