Teker: Su araçları sigortasında sektör lideri olduk

Türk P&I Sigorta Genel Müdürü Ufuk Teker, 2021’in Ocak ayında, 23.3 milyon TL prim üretimi ile su araçları sorumluluk sigortasında yüzde 30 pazar payına ulaşarak, sektör lideri olduklarını açıkladı. Teker, “Amacı, hem deniz araçlarının gövde sigortalarında hem de P&I sigortalarında Türkiye sigortacılığının dünya denizcileri arasında bilinen, güvenilen ve tercih edilen bir piyasa olması yönünde öncülük yapmaktır” dedi.

Türk P&I Sigorta, 2021’in Ocak ayında 23.3 milyon TL prim üretimi ile su araçları sorumluluk sigortasında yüzde 30 pazar payına ulaşarak, bu branşta sektör lideri oldu.

Türk P&I Sigorta Genel Müdürü Ufuk Teker, Türkiye’ de özellikle deniz araçları sorumluluk ve gövde sigortaları branşlarında hizmet vermek üzere 2014 yılında kurulduklarını belirterek, bu kapsamda ulusal denizcilik firmaları ile başlayan teminat sağlama sürecinin son iki yıl içerisinde yabancı piyasalara servis sağlayarak geliştirildiğini söyledi.

“Yurtdışına Hizmet İhraç Eden Tek Sigorta Şirketiyiz”

Teker, Türk P&I Sigorta’nın, 145 ülkede 370 temsilciden oluşan gelişmiş hizmet ağı ile survey ve gözetim hizmetleri sağladığını, bu sayede deniz yolu ile gidilebilen tüm liman kentlerinde temsilcileri ile yerel hizmet sağlama becerisine sahip olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Türk P&I Sigorta, uluslararası pazarda sigorta teminatı sağlayarak hem kendi portföyünü geliştirmekte hem de yurtdışına hizmet ihraç eden tek sigorta şirketi olarak Türk sigortacılığına prim girdisi sağlamaktadır. Bu sayede Türkiye’ de üretilen su araçları ve su araçları sorumluluk branşlarında primin büyütülmesi sürecini başlatmıştır. Doğrudan yurt dışına kaçan primlerin Türkiye’de kalmasının yanı sıra yabancı sigortalılara servis vererek büyük bir değişime imza atmış bulunmaktadır. Dünya devi denizcilik firmalarının plasmanlarında yer alırken aynı zamanda marka değerini arttırarak aranma oranını yükseltmektedir. Başta İtalya, Yunanistan, Almanya, İspanya, Rusya, Mısır, Ukrayna, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden armatörler ve işletme firmaları olmak üzere değişik piyasalara teminat satmaktadır.”

“Yüzde 30 Pazar Payına Ulaştık”

Tüm bunların doğal sonucu olarak da Türk P&I Sigorta’nın, iç piyasada, Ocak 2021 itibarı ile yaklaşık yüzde 30’luk pazar payına ulaşarak sektörün lider sigortacısı olmayı başardığına dikkat çeken Ufuk Teker, “Türk P&I Sigorta’nın amacı, hem deniz araçlarının gövde sigortalarında hem de P&I sigortalarında Türkiye sigortacılığının dünya denizcileri arasında bilinen, güvenilen ve tercih edilen bir piyasa olması yönünde öncülük yapmaktır” şeklinde konuştu.