Konut sigortasının bazı teminatları zorunlu olsun (Videolu Haber)

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, konut sigortaları hakkında açıklamalarda bulundu. Konutlarda sigortalanma oranının düşük olduğunu belirten Kırmızı, tüketicinin zorunlu deprem sigortasını yeterli gördüğünü vurgulayarak, “Ülkemizde sigorta deyince, biraz pahalı görülüyor” dedi.

Editör: Aytaç NALLAR

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, konut paket sigortalarının yaygınlaşması için zorunlu deprem sigortasında olduğu gibi bazı teminatların zorunlu hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Nihat Kırmızı, konut sigortaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de 17 milyon 600 bin konut bulunduğunu, DASK özelinde yaklaşık 10 milyon konutun sigortalı olduğunu belirten Kırmızı, konut paket poliçelerinde ise sayının düşük olduğunu kaydetti. Kırmızı, konut paket poliçelerde bu oranın yüzde 30-35’lere kadar düştüğünü ifade ederek, sigortalı konut sayısının 6 milyonun biraz üzerinde olduğunu vurguladı.

Deprem Yaşandıktan Sonra Sigorta Eğilimi Artıyor

Nihat Kırmızı, Marmara bölgesinde beklenen bir deprem olduğuna değinerek, şunları söyledi: “Buralarda sigortaya eğilimin çok daha fazla olduğunu, zorunlu deprem sigortasında sigortalılık oranının yüzde 68’lerde olduğunu görüyoruz. Diğer bölgelerde yüzde 20-30’larda. Mesela, Yalova ve Bolu, depremi yüksek şiddette yaşayan illerimiz, buralarda sigortalılık oranı yüzde 90’ın üzerinde. Ama Şırnak, Hakkari’de, depremin daha az yaşandığı bölgelerde sigortalılık oranı yüzde 20’lerde. Buradaki bilincin artması gerekir. Gözlemlerimize bakarak şunu görüyoruz. Deprem yaşandıktan sonra sigorta eğilimi artıyor. Depremi yaşamadan önce önemsemiyoruz. Aslında sigortanın amacı ani ve beklenmedik anda karşımıza çıkacak olan hasara karşı tedbir almak. Yaşandıktan sonra bu eğilimin artması iyi bir şey ama yaşanmadan olması çok daha iyi olacaktır.”

Sigorta Pahalı Görülüyor

Nihat Kırmızı, konutlarda sigortalılık oranının düşük olmasının nedenlerine de değinerek, şunları söyledi: “Aslında ekonomik nedenleri de vardır. Sigortalanma oranları ekonominin çok daha iyi olduğu ülkelerde çok daha fazla. Burada sigortalanabilecek emtianızın olması önemli. İkinci olarak, kişiler, zaten zorunlu deprem sigortamı yaptırdım, sigortam var diye düşünüyor. Zorunlu deprem sigortası yeterli görülüyor. Aslında konut sigortaları ile zorunlu deprem sigortası birbirini destekleyen sigortalar. Kişiler, konut sigortasını yaptırmayı ikinci, üçüncü plana atıyor. Aslında fiyatlarına baktığımızda günlük bir liraya konut sigortası alınabiliyor. Ülkemizde sigorta deyince, biraz pahalı görülüyor. Bunun sağlık sigortalarında da görüyoruz. Mesela, tamamlayıcı sağlık sigortası var; rahatlıkla 400-500 liralaya sadece yatarak teminat alınabilecekken çok pahalı görülüyor. Konut sigortası da aynı şekilde çok pahalı olarak, ek bir maliyet olarak görülüyor.”

Bazı Teminatlar Zorunlu Hale Getirilmeli

Nihat Kırmızı, “Konut sigortalarında sigortalanma oranını artırmak için neler yapılmalı?” sorusunu ise, şöyle yanıtladı: “Sektörün bunu kamuyu aydınlatma platformu gibi ele alıp aydınlatma, bilgilendirme ve bilinçlendirme yapması gerekiyor. Bunu zaman zaman yapıyoruz ama biraz daha fazla yapmak gerektiğini görüyoruz. Bunun yanında bazı teminatların da zorunlu deprem sigortasındaki gibi belki de zorunlu hale getirilmesi gerekiyor; başlangıçta. Bu da penetrasyonu artıracaktır.”