Tsunami zararı sigorta kapsamında mı?

Sigortalı olup da tsunamide işyeri, konutu, aracı zarar görenler; tsunaminin sigorta kapsamında olup olmadığını sorgulamaya başladı. Peki, tsunaminin verdiği zararı sigorta karşılıyor mu?

Merkez üssü Ege Denizi’nin Seferihisar açıkları olan 6.6 büyüklüğündeki depremde onlarca bina yıkıldı, yüzlerce araç da zarar gördü. Sadece tek bir ilçede bile 17 bina depremde yıkıldı. Depremin ardından deniz sularının yükselmesiyle tsunaminin oluştuğu Sığacık’ta; dükkanlar, araçlar ve teknelerde ciddi hasarlar meydana geldi. Sahilde bulunan işletmeler neredeyse tamamen sular altında kaldı; tekneler de karaya oturdu.

Bir taraftan kurtarma çalışmaları sürerken, diğer taraftan da zarar gören yerlerde hasar tespitleri başladı. Sigortalı olup da tsunamide işyeri, konutu, aracı zarar görenler; tsunaminin sigorta kapsamında olup olmadığını sorgulamaya başladı.

Zorunlu Deprem Sigortasında Tsunami Teminatı Var

Peki, konut, araç, işyeri ve zorunlu deprem sigortası tsunaminin neden olduğu zararı karşılıyor mu? ‘Sigortagazetesi’ olarak sigortacılarla konuştuk…

Zorunlu deprem sigortası kapsamında, depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararlar karşılanıyor. Yani, zorunlu deprem sigortası olup da depremde ve deprem sonrası oluşan tsunamide konutları zarar görenler bu zararını Doğal Afet Sigortaları Kurumu’ndan (DASK) alacak.

Konut, Kasko, İşyerinde Durum Ne?

Kasko sigortası, konut paket sigortası ve işyeri sigortası olanlara gelince… Hemen hemen tüm paket poliçeler içinde deprem teminatı ve buna bağlı olarak tsunami teminatı var. Poliçede bu teminat, ‘deprem, yanardağ, tsunami’ diye geçiyor.

Yangın sigortası ile birlikte verilen bu teminatlar; deprem, deniz depremi (tsunami) ve yanardağ püskürmesinin doğrudan veya dolaylı neden olacağı yangın, infilak, yer kayması veya toprak çökmesi sonucu meydana gelenler dahil bütün zararlarla, temeller ve istinat duvarları sigorta teminatının içine giriyor.

Yani, aracı, işyeri ve konutu ve teknesi sigortalı olup da deprem sonra oluşan tsunamide zarar görenler, paket poliçeleri olmaları durumunda zararlarını sigorta şirketlerinden alabilecek.