Üniversite adaylarına rehber. İşte sigortacılık bölümleri

Şu sıralar üniversite adaylarının bölüm ve kariyer seçmede kafaları karışık. Sigortagazetesi, adaylara rehber olması için üniversitelerin sigortacılık bölümlerini araştırdı. Hangi üniversitelerde sigortacılık bölümü var? Bu bölümler kaç öğrenci alıyor? Sigortacılık neden meslek olarak seçilmeli? İşte tüm detaylar…

SİGORTAGAZETESİ/ÖZEL HABER

ÖSYM başkanlığınca 17-18 Haziran tarihlerinde yaklaşık 3.5 milyon kişinin katılım sağladığı 2023 YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonuçları açıklandı. Şimdi sıra adayların tercihinde. Tercih dönemi 27 Temmuz’da başladı ve 8 Ağustos’ta son bulacak. Şu sıralar üniversite adaylarının bölüm ve kariyer seçmede kafaları karışık. Sigortagazetesi, adaylara rehber olması için üniversitelerin sigortacılık bölümlerini araştırdı. Hangi üniversitelerde sigortacılık bölümü var, kaç yıllık, bu bölümler kaç öğrenci alıyor gibi detaylı bir araştırma yaptık.

Büyük şehirler de dahil Türkiye’nin dört bir tarafındaki üniversitelerin hemen hemen tamamının sigortacılık bölümü bulunuyor. Tek başına, sigortacılık olarak bölüm sayısı az ancak sigortacılık eğitimi ‘bankacılık ve sigortacılık’ adı altında veriliyor. Kimi üniversitelerde ise tek başına da sigortacılık bölümü var. Sadece sigortacılık da değil; ‘Aktüerya Bilimleri’ ve ‘Sigortacılık ve Risk Yönetimi’ adı altında bölümler de bulunuyor.

102 ÜNİVERSİTEDE 178 BÖLÜM

Sigortacılık eğitiminin büyük bölümü 2 yıllık meslek yüksekokulu olarak veriliyor ki, hemen hemen tüm üniversitelerin 2 yılık bankacılık ve sigortacılık bölümü var. Hatta kimi üniversitelerin bu alanda iki üç programları bulunuyor. Uzaktan eğitim olarak da eğitim veren var; yüzde 50 indirim uygulayan üniversiteler de var, tamamen burslu öğrenci olan da var.

Türkiye genelinde 102 üniversiteye bağlık 178 Meslek Yüksek Okulunda iki yıllık Bankacılık ve Sigortacılık programı bulunuyor. Bunların dışında da 4 yıllık eğitim veren fakültelerin de sigortacılık bölümleri var. 6 üniversitede ‘Bankacılık ve Sigortacılık’, 4 üniversitede sadece ‘Sigortacılık’, bir üniversitede ‘Sigorta ve Aktüerya Bilimi’, bir üniversitede ‘Sigortacılık ve Risk Yönetimi’, 2 üniversitede ‘Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik’, 7 üniversitede de ‘Aktüerya Bilimleri’ mevcut.

2022’DE 139 ÖĞRENCİ SİGORTACILIĞI SEÇTİ

  • YÖK’ün açıkladığı 2022 istatistiklerine göre geçen sene üniversitelerin sigortacılık bölümü kontenjan sayısı 169 iken sigortacılık bölümüne yerleşen öğrenci sayısı 139 olmuş.
  • Yerleşen öğrencilerin 110’u devlet üniversitelerini tercih ederken, 25’i de vakıf üniversitelerini tercih etmiş. Geçen yıl 30 öğrenci de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden okumayı tercih etmiş.
  • 2022’de sigortacılık bölümü olup da en çok tercih edilen üniversiteler arasında ilk sırayı Marmara Üniversitesi, ikinci sırayı Akdeniz Üniversitesi, üçüncü sırayı ise Girne Amerikan Üniversitesi’nin aldığı görülüyor.

SİGORTACILIK NEDEN TERCİH EDİLMELİ?

Sigortacılık hem bugünün hem de geleceğin mesleği ve çalışma alanı geniş. Türkiye’deki sigorta şirketlerinde iyi bir pozisyonda çalışılacağı gibi iyi bir eğitim ve yabancı dille yurtdışındaki sigorta şirketlerinde de çalışılabilir. İsteyen, sigorta acenteliği ya da brokerlik gibi kendi işini de kurup, genişletebilir. Sigorta şirketlerinin bankalardan en büyük farkı, bünyelerinde pazarlama elemanından risk yöneticisine, aktüerinden eksperine kadar birçok alanda kişiyi istihdam edebilmeleri. Bu da şu anlama geliyor, sigortacılık içinde de uzmanlaşmak, gelecekte büyük avantaj getirir.

YILDIZI PARLAYAN MESLEK, AKTÜERYA

Çoğu genç, sigortacılığı bilse de aktüeryanın ne demek olduğunu bilmez. Aktüer, sigortalı riskler ile primlerini istatistiki olarak, olasılık hesaplamalarını içine katarak tespit eden kişilere denir. Aktüerlik; yatırım, istatistik, matematik, finansman ve demografi konularında çeşitli bilimsel teoriler kullanarak prim, karşılık ve yatırım getirilerini hesaplayan, her türlü tarife, tablo ve teknik esasları hazırlayan, geleceğe yönelik teknik ve finansal tahminler yapan, olası riskleri belirleyen, bunların olumsuz etkilerini önleyici tedbirlere ilişkin tavsiyelerde bulunan kişiler olarak tanımlanıyor. Aktüerlik sadece sigortacılık ile sınırlı değildir; tüm finans kuruluşlarında, sosyal güvenlik alanında geçerlidir.

Gelişmiş ülkelerde aktüerlik en iyi meslekler arasında ilk 5’te yer alıyor. Türkiye’de ise son yıllarda aktüerliğin önemi anlaşıldı ve yavaş yavaş da en çok tercih edilen meslekler arasına girmeye başladı. Bu nedenle de eleman ihtiyacı çok olan bir alan. Başta sigorta şirketlerinden finans kuruluşlarına, sosyal güvenlik kurumlarına kadar geniş alanda iş bulma imkanı var. Özellikle de sosyal güvenlik kurumları için aktüerlik çok önemli. Aynı şekilde her sigorta şirketi ve her emeklilik şirketi en az bir-iki aktüer istihdam etmek zorunda.

ÜNİVERSİTELER VE SİGORTACILIKLA İLGİLİ LİSANS BÖLÜMLERİ

SİGORTACILIK ÖN LİSANS BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER