Uzaktan çalışanların yüzde 60’ı büyük şehirden kaçmak istiyor

Yapılan ankete göre, bağımsız profesyonellerin yüzde 60’ı yaşadıkları büyük şehirlerden uzaklaşarak küçük şehirlere, kasabalara veya köylere yerleşmek istiyor. Uzaktan çalışmaya başlayanların yüzde 30’u finansal sebepler yüzünden daha küçük bir yere taşınmayı planlıyor.

Editör: Aytaç NALLAR

Kovid-19 salgını, birçok alanda olduğu gibi iş dünyasında da dengeleri değiştirdi. “Yeni normal” kavramına alıştığımız şu zamanlarda sosyal izolasyon önlemleri kapsamında dünya çapında binlerce şirket uzaktan çalışma modelini deneyimledi.

Microsoft, Facebook, Twitter gibi dünyanın önde gelen şirketleri artık tamamen uzaktan çalışma modeli ile yola devam edeceklerini duyurdular. Bu durum özellikle dijital sektörlerde trendleri belirleyen teknoloji vahası Silikon Vadisi dahil olmak üzere birçok iş merkezinin ve şehrin geleceğinin değişebileceğini, dijital sektörlerde çalışan yeteneklerin sınırlardan bağımsız hareket ederek dünyanın farklı bölgelerinden çalışmaya devam edebilecekleri şeklinde yorumlanıyor.

500 Çalışanla Anket Yapıldı

Pandemi öncesinde de giderek artan bir uzaktan çalışma trendi olduğunu söylemek mümkün. The Economist’in araştırmasına göre 2019’da ABD’de 4,8 milyon bağımsız profesyonel kendilerini dijital göçebe olarak tanımlıyordu. E-ticaret ödeme sistemi Fast tarafından yayınlanan bir ankete göre COVID-19 salgınından sonra uzaktan çalışmaya başlayan 600 Amerikalı yetişkinden yüzde 40’ı daha az nüfuslu bir bölgeye taşınmayı düşündüğünü belirtmiş.

Peki Türkiye’de durum nasıl? Uzaktan çalışan bağımsız profesyoneller Türkiye’de gerçekleşmesi mümkün olan ters işgücü göçü hakkında ne düşünüyorlar? Rimuut’un 500’e yakın çalışanla birlikte yaptığı anketin sonuçları aşağıdaki gibi.

Ankete katılanların yüzde 88’i İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşadığını belirtirken, pandemi sonrası süreçte tatil beldelerine yerleşerek kısa süreli yer değiştiren çalışanlar ise bu araştırma kapsamı içinde bulunmuyor.

Ankete katılanların yüzde 60’ı yakın bir gelecekte yaşadıkları büyük şehirleri terk ederek daha düşük nüfusa sahip bir yere taşınmayı aktif olarak planladıklarını belirtti.

Salgından Sonra Uzaktan Çalışmaya Başlandı

Kovid-19 salgını artan işsizliğe bağlı olarak hem freelance çalışma oranını hem de uzaktan çalışma modeline geçenlerin sayısını artırmış durumda. Ankete katılanların yarısından fazlası, uzaktan çalışma modeli ile Kovid-19 salgını sonrası tanıştığını belirtiyor.

Pandemi sonrası uzaktan çalışma modeline geçenlere bakıldığında tersine göç motivasyonuna ait çok çarpıcı oranlarla karşılaşılıyor. Kovid-19 salgınıyla birlikte uzaktan çalışma modeline geçenlerin yüzde 68’i, iş yaşantılarının bir döneminde bulundukları yerden daha düşük popülasyonlu bir yerleşim yerine taşınmak istediklerini belirtiyorlar.

Ankete dair ilginç bir diğer sonuç ise pandemi sonrası uzaktan çalışmaya başlayanların yüzde 30’unun finansal sebepler yüzünden daha küçük bir yere taşınmayı planladığı.

Neden Büyük Şehirlerden Taşınmak İstiyorlar?

Ankete katılanlar şehirden taşınmak için en önemli üç sebep olarak ise yeşil alan eksikliğini, popülasyon fazlalığını ve trafiği gösteriyor. Bunu gürültü kirliliği ve küçük yerleşim beldelerinin çalışanlar açısından finansal olarak daha cazip olması takip ediyor. Bir başka deyişle büyük şehirlerde yaşam kalitesinin düşük olması, küçük yerleşim alanlarını çalışanlar için daha cazip hale getirmiş durumda.

Görünen o ki uzaktan çalışma modelinin yaygınlaşması tıpkı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de işgücünü küçük şehirlere ve kasabalara yönlendirecek gibi duruyor. Gelecekte gerçekleşmesi mümkün olan bu tersine göç, küçük yerleşim yerlerini farklı sektörlerde kümelenmiş çalışma vahalarına çevirebilir mi hep birlikte göreceğiz.