Uzaktan çalışmada hibrit model isteniyor

Çalışanlar ile yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, uzaktan çalışma, pandemi sonrasında daha da yaygın olacak. Araştırmaya katılanların yarısından fazlası gelecekte hem ofisten hem de uzaktan çalışabileceği hibrit bir modeli tercih edeceklerini söylüyor.

Çalışanlar, yeni ‘normale’ geçiş yapıldıktan sonra esnek çalışma olanaklarının devam edeceğine dair kesin bir duruş istiyor. Yapılan araştırmaya göre, çalışanlar, uzaktan çalışma modelinin pandemi sonrasında daha yaygın olacağına inanıyor. Citrix, pandeminin ofis çalışanlarının uzaktan çalışmaya yönelik algıları üzerindeki etkisini göstermek amacıyla Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İsviçre, Hollanda ve Güney Afrika’nın yer aldığı Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesini kapsayan, 4250 ofis çalışanının katıldığı bir araştırma yaptırdı.

Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 82’si, uzaktan çalışma modelinin pandemi sonrasında daha yaygın olarak benimseneceği konusunda hemfikir. Araştırmaya katılanların yarısından fazlası (yüzde 52’si), gelecekte hem ofisten hem de uzaktan çalışabileceği hibrit bir modeli tercih edeceğini söylerken yalnızca yüzde 14’ü gelecekte her gün ofise gitmek istediğini belirtiyor.

Çalışanları Cezbetmenin Anahtarı Olacak

Geçtiğimiz 12 ay boyunca operasyonel zorluklara odaklanan işletmeler, son derece belirsiz bir dönemde ayakta kalabilmek ve hizmet sürekliliğini sağlayabilmek için ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Ancak sıradaki aşama, pandemi sonrası dünyada kuruluşlarının temel değerlerini belirlemek üzere zaman ve kaynak ayırdıkları, işlerin toparlanıp geliştirilmesine olanak sağlayacak bir çalışan deneyimi oluşturdukları bir aşama olacak. Araştırmaya göre, uzaktan ve esnek çalışma seçenekleri, gelecekte üstün yetenekli çalışanları cezbetmenin ve elde tutmanın anahtarı olacak. Katılımcıların yüzde 45’i, iş değişikliğine gidecek olsa yalnızca uzaktan çalışma olanağı sunan bir pozisyonu kabul edeceğini öne sürüyor.

Çalışanların pandeminin esneklik ve özgürlük düzeylerinde yarattığı artıştan yararlandıkları çok açık. Örnek vermek gerekirse bu araştırma, katılımcıların yüzde 36’sının geçen yıla kıyasla yeni kişisel projelere başlama olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Buna ek olarak katılımcıların yüzde 24’ünün de ek bir işe girme veya birden fazla kariyere atılma olasılığı daha yüksek.