Vatandaşa düzenli emeklilik maaşı ödenmesinde son aşamaya gelindi

SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, emeklilik döneminde vatandaşlara düzenli emeklilik maaşı sunmayı hedefleyen yıllık gelir sigortası konusunda hazırladıkları yönetmelik değişikliğinde son aşamaya geldiklerini açıklayarak, “Bu değişiklikle birlikte çeşitli yıllık gelir sigortası ürünlerinin sektörümüz tarafından vatandaşlarımıza sunulabilmesinin yolunu açmış olacağız” dedi.

 

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, trafik sigortasında doğrudan tazmin, iyi sürücü kötü sürücü ayrımına imkan tanıyacak sigorta skoru hesaplaması gibi gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra trafik sigortasının artık sektörün ana odağından çıkmasını istediklerini belirterek, sigortacılığın gerçek gelişim alanlarına odaklanmayı hedeflediklerini söyledi.

Tamamlayıcı Sağlığın Şehir Hastaneleriyle Entegre Edilmesine Çalışıyoruz

Türkiye Sigorta Birliği’nin Genel Kurul Toplantısında konuşan Türker Gürsoy, kovid-19 pandemisinin etkisiyle sağlık sigortasına özellikle de tamamlayıcı sağlık ürünlerine talebin ciddi oranda arttığını ifade ederek, “Bu ürünün daha da geliştirilmesi yönünde yine önemli çalışmalarımız var. Kamunun sağlık yükünün hafifletilmesine de hizmet edecek olan tamamlayıcı sağlık sigortalarının daha geniş bir tabana yayılması ve tamamlayıcı sağlık uygulamalarının şehir hastanelerimizle entegre edilebilmesi gibi çok yönlü projeler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Şirketleri Katılım Sigortacılığına Davet Ediyorum

Türker Gürsoy, katılım sigortacılığını da önemsediklerine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu alan ülkemizde büyümesinde önemli bir potansiyel gördüğümüz ve tüm tarafların bunda mutabık olduğu, üzerinde uzlaştığı bir alan. Burada yenilikçi bir yaklaşım ortaya koyduk. Bugüne kadar süregelen modellerin ötesinde daha esnek, daha sürdürülebilir, gerçekçi bir model kurguladık. Bu alana girmek isteyen tüm şirketlerimizi davet etmek istiyorum. İlgili düzenleme tamamlandığında sigortacılığın büyümesine ve uluslararası arenada bu konuda Türkiye’nin lider ülke konumuna geleceğine inancımız tam.”

BES’in Başarı Hikayesinin Süreceğine İnancımız Tam

Türker Gürsoy, finansal sigortalarda sektörün önünü açacak düzenlemeler yapmak için çalışmaları sürdürdüklerini de vurgulayarak, “Özellikle KOBİ’lere yönelik ürünlerin yaygınlaşması, yeni ürünler geliştirilmesi yönünde çalışıyoruz” dedi. Gürsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BES tarafında, 18 yaş altı gençlerin sisteme girişi artık kanunlaştı. Vakıf ve sandıkların BES’e devir imkanı getirildi. Buradaki birikimlerin de bir an önce BES’te değerlendirilmeye başlanması için de çalışmalarımız devam ediyor. BES’in başarı hikayesinin süreceğine inancımız da tam. Bu beklentiyle farklı sigorta ve tasarruf ürünleri ile birlikte BES’in bütünleşik bir şekilde ve cazip imkanlarla vatandaşlarımıza sunumunu sağlayacak bir mekanizma üzerinde çalışıyoruz. Atacağımız bu adımlarla hem sigortacılık hem de bireysel emeklilik ürünlerinin tabana yayılması yönünde önemli katkılar sağlayacağını öngörüyoruz.”