Yapay zekanın yarattığı riskler sigortalanabilir mi?

Endüstriyel süreçlerde kullanılan otonom araçlar veya sistemler, AI için özel sigortanın ortaya çıkmaya başladığı ilk örneklerdir. Şirketlerde kullanımı arttıkça ve düzenlemeler netleştikçe, uygun Yapay Zeka (AI) risk yönetimi konusundaki farkındalık da artacak ve bununla birlikte, bu risklerin doğru şekilde yönetilmesiyle ilgili hizmetlere talep olacak. Sigortacılar, bu sürecin katalizörü olarak hareket edebilir. Peki, nasıl?

Küresel iş dünyasının büyük kısmı, iş süreçlerinden müşteriler için çözümlerin veya ürünlerin oluşturulmasına kadar günlük faaliyetlerinin farklı alanlarında Yapay Zeka (AI) ve çok çeşitli seçenekler kullanıyor. Bu teknoloji, inovasyon, verimlilik ve hatta karlılık açısından büyük avantajlar sunuyor. Bununla birlikte, ortaya çıkardığı risklerin de farkında olunmalı ve yönetilmeli. Mapfre, ortaya çıkan teknoloji riskleri konusunu araştırdı ve yayınladı. O araştırmadan çarpıcı satır başları şöyle.

Tüm vatandaşlar tarafından erişilebilen ve rekor sürede benzeri görülmemiş bir şekilde benimsenen üretken Yapay Zeka araçlarının piyasaya sürülmesi, bu teknolojinin her türlü profil tarafından kullanımında ciddi artışa katkıda bulundu ve AI’nın yarattığı riskler konusundaki tartışmalara karmaşıklık kattı. Düzenleyici kurumlar, çabalarını, bireyleri ve toplumu bu teknolojinin olası kötüye kullanımından koruyan düzenlemeler ve mevzuat çıkarmaya odaklanmakta, ancak özellikle sorumlulukların tahsisi ile ilgili belirsizlik yüksek kalmaktadır.

YAPAY ZEKANIN YARATTIĞI RİSKLER

Şirketlerde kullanım durumları arttıkça ve düzenlemeler netleştikçe, uygun AI risk yönetimi konusundaki farkındalık artacak ve bununla birlikte, bu risklerin doğru bir şekilde yönetilmesiyle ilgili hizmetlere olan talep artacaktır. Sigortacılar, bu sürecin katalizörü olarak hareket edebilir ve müşterilerine Yapay Zekanın sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde konuşlandırılmasında yardımcı olabilirler.

AI tarafından yaratılan ve kişisel, sosyal ve kurumsal düzeyde etkisi olan üç tür risk ve etki vardır:

  • Teknolojinin gücüne, güvenliğine ve performansına bağlı operasyonel risk.
  • Etik risk, adalet, şeffaflık ve çözümlerin ve modellerin açıklanabilirliği ile riskler.
  • Mevzuata uygunluk ve yasal yükümlülük ile ilgili her şeyi kapsayan düzenleyici risk.

SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ROLÜ

Şu anda, Yapay Zeka kullanımıyla ilişkili riskleri kapsayan sigorta ürünleri ve hizmetleri pratikte mevcut değil. Endüstriyel süreçlerde kullanılan otonom araçlar veya sistemler, AI için özel sigortanın ortaya çıkmaya başladığı ilk örneklerdir. Tam da bu alanlarda, talebin orta ve uzun vadede artması beklenen, AI algoritmaları tarafından bütünüyle yönetilen herhangi bir sistemin sigortasına kadar uzanmaktadır. Başka bir deyişle, insan müdahalesi olmadan Yapay Zeka uygulanarak kararların alındığı uçtan uca otomatikleştirilmiş sistemler.

AI kullanımının müşteriler tarafından kapsama alanları üzerindeki etkisini belirlemek için mevcut sigorta ürünlerini değerlendirmek gerekir. Bazı durumlarda, belirli ürünler oluşturmak değil, mevcut olanları uyarlamak gerekli olacaktır.

Sigorta şirketleri söz konusu olduğunda, mevcut bağlamda ikili bir rol oynamaktadırlar. Her şeyden önce, teknolojinin dahili dağıtımının tamamen güvenli olduğunu ve diğer endüstriler için bir örnek teşkil ettiğini garanti etmelidirler. İkincisi, kendilerini, bireyleri ve genel olarak toplumu korumak, istenmeyen davranışları önlemek ve önlemek ve herhangi bir hasar durumunda bir çözüm ve kapsamı garanti etmek için müşterilere kendi AI ve RAI (Sorumlu Yapay Zeka) dağıtımlarında eşlik etmeli ve yardımcı olmalıdırlar.