Yapılacak her düzenleme birikimleri artırır

Allianz Yaşam ve Emeklilik Genel Müdürü, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkan Yardımcısı Taylan Türkölmez, BES’te yapılan değişiklikleri anlattı. Türkölmez, “BES’in daha iyiye gitmesi için o kadar çok mevzuat değişikliği oluyor ki, biri diğerini unutturuyor. İnşallah daha da çok böyle günler görürüz diyorum. Burada yapacağımız her türlü iyileştirme, sistemin yayılmasını sağlayacak, ileriye yönelik birikimleri artıracak” dedi.

Allianz Yaşam ve Emeklilik Genel Müdürü, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkan Yardımcısı Taylan Türkölmez, BES’in, ülke için önemine değinerek, yurtiçi tasarrufların büyümesi gerektiğini söyledi. Bugün itibariyle BES’te, 175 milyar liralık fon büyüklüğü olduğunu, toplamda 12,5 milyon kişinin düzenli katkı payı ödediğini belirten Türkölmez, 175 milyar liralık fon büyüklüğünün Türkiye’nin yurtiçi tasarruflarının yalnızca yüzde 6’sı olduğunu kaydederek, “Bu şunu gösteriyor, hem sistemi büyütmek adına hem de ülkemizin ihtiyacı olan o yurtiçi tasarrufları ülkemizin büyümesinin finansmanında kullanmak adına bizim çok daha yolumuz var. Diğer taraftan biz yurtiçi yerleşikler olarak da kovid döneminde gördük ki, bu yalnızca bizim Türkiye için geçerli değil tüm dünyada aynı trendi görüyoruz, daha fazla tasarruf yapmaya yönelik bir eğilim var” dedi.

“BES, Gençler ve Ebeveynleri İçin Çok Kıymetli”

Taylan Türkölmez, BES’in, her yıl enflasyonun çok üstünde getiri elde ettiğini, geçen yıl yüzde 26, son 10 yılın 7 yılında enflasyonun oldukça üzerinde getiri sağlandığını ifade ederek, “Kendini kanıtlamış bireysel emeklilik fonları var. O nedenle de burada yapacağımız her türlü iyileştirme, buradaki yaygınlaştırmayı ve ileriye yönelik birikimleri artıracak” dedi.

Bu çerçevede düzenlemelerin en önemlisinin 18 yaş altı olduğuna dikkat çeken Taylan Türkölmez, şunları söyledi:

“Bir taraftan sistemin adı bireysel emeklilik, 18 yaş altının burada ne işi var denebilir. Şöyle de bir gerçeğimiz var; bugün 18 yaş altı, 23 milyon, bizim nüfusumuz içindeki payı. Ben bunu yalnızca 18 yaş altı ile de sınırlamak istemiyorum. 24’ü de kattığımızda 40 milyona ulaşıyor. Biz bu 40 milyon vatandaşımızın hem daha iyi eğitim almasını hem de eğitimden sonra iyi bir iş bulmasını sağlamamız gerekiyor. Bunu yaparken de şöyle bir gerçeğimiz var; artık 80’li yaşlara kadar yaşıyoruz, ömür uzadı ve öyle ya da böyle kovidin de çaresini bulduk. Biz insan olarak çareyi de buluyoruz, ömür de uzuyor Herkesin az ya da çok tasarruf yapması gerekiyor. O nedenle de bireysel emekliliğin; 18 yaş altı gençler için veya onların ebeveynleri için çok kıymetli ve doğru bir yer olduğunu söyleyebiliriz.”

“Devlet Katkısından Maksimum Yararlanacaklar”

Taylan Türkölmez, bugün ebeveynlerin çocukları için BES yaptırabildiğini kaydederek, “Ancak yüzde 25’lik devlet katkısının maksimum limiti kişiye özel. O nedenle biz çocuklarımız için bireysel emeklilik planı yapsak bile kendi devlet katkısı üst sınırımızla kısıtlı. Bundan sonra 18 yaş altı çocukların kendi adına bireysel emeklilik planı olacak ve devlet katkısından maksimum seviyede yararlanacaklar” şeklinde konuştu.

“İlla da 56 Yaşa Kadar Beklenmesi Gerekmiyor”

Taylan Türkölmez, “18’in yaşın altında sisteme girildiğinde 56 yaşında emekli olunacak, bu süre çok uzun değil mi?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“56 yaş, evet, çok uzun gözüküyor ama 10 yıl sistemde kaldığınız zaman devlet katkısının yüzde 60’ını hak ediyorsunuz. İlla da 56 yaşa kadar beklenmesi gerekmiyor, eğitim için de kullanılabilir, her türlü ihtiyaç için de kullanılabilir. Bugün BES’te o kadar çok çeşitli fon var ki, bu fonlara normalde 100-200 liranızla yatırım yapamıyorsunuz. BES; istediğiniz fona, istediğiniz oranda, küçük birikimlerle yatırım yapmanızı sağlıyor. O nedenle bu fırsat kaçmaz diyorum. İkincisi, 18 yaş altının sisteme girmesiyle emeklilik şirketleri, teknoloji hisselerine, oyun sektörüne yatırım yapan fonlar kuracaklardır. Çünkü gençler artık orayla ilgileniyorlar. İlişkide oldukları sektörlere yatırım yapan fonları piyasaya sürdüğümüzde; bu sisteme gençlerin girmesi hızlanacaktır.”

“Fonları Değiştirme Hakkı 6’dan 12’ye Çıktı”

Taylan Türkölmez, BES’te, iki önemli düzenleme daha yapıldığını hatırlatarak, bunlardan birinin, yıl içinde fon planını değiştirme hakkına yönelik olduğunu vurguladı ve “Fon planlarını değiştirme hakkı 6 ile sınırlıydı şimdi bu sayı 12’ye çıktı” dedi. Türkölmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada önemli nokta şu; şirketlerin, robo danışmanlık dediğimiz hizmetleri var. Müşterilerimize, ‘siz kendiniz fon dağılımlarını yapamıyorsunuz, robo danışmanlık hizmeti ile bize yetkiyi verin, sizin adınıza yapsın’ diyoruz. O yetkiyi verenlerin sayısı bugünlerde çok değil ama orada ben artış bekliyorum. Robo danışmanlık hizmeti kullanılmaya başlandıkça da fon değiştirme sayısı 6’dan 12’ye çıkacaktır. İkinci bir düzenleme de salgında görüldü ki, artık yazılı evrakla, kağıtla bu işlerin fazla yapılmaması gerekiyor. Süreçlerin dijital olması, sisteme giriş ve çıkış taleplerinde matbu evrak zorunluluğu kalkmış durumda. Bu süreçlerin hepsi dijital ortamlarda yapılacak.”

“Emeklilik Fonları Alınıp Satılacak”

Taylan Türkölmez, BES’te bir başka düzenlemenin de emeklilik fonlarının alınıp satılmasına yönelik olduğuna değinerek, “TEFAS adı altında zaten başarıyla işleyen bir düzen var. Bu da BEFAS. Siz bugün herhangi bir bankanın mobil uygulamasına girip, şirketlerin fonlarını satın alabiliyorsunuz. Aynı uygulama bireysel emeklilik için de geliyor. Ben bugün Allianz’ın müşterisi olarak, Alllianz’dan ayrılmadan diğer tüm emeklilik şirketlerinin fonlarına yatırım yapabilir hale geleceğim ki, bu hem rekabet getirecek hem de bireysel emeklilik üyeleri bütün fonlardan yararlanabilecek” dedi.