Yeni trend eldeki otomobili sıfırlamak

Döviz kurunun direkt olarak ikinci el araç fiyatlarında sert yükselişe neden olduğunu ve hali hazırda bir araca sahip olan sürücülerin son 3 ayda servis ziyaretlerini ortalama yüzde 23 artırdığını vurgulayan RS Servis CEO’su Ünal Ünaldı, “Bugün kompakt segment, 2012 model bir otomobili 2017 modeliyle değiştirmek isterseniz, yaklaşık 120 bin TL üstüne eklemeniz gerekiyor. Bindiğiniz kompakt bir otomobili elden geçirip sıfırlamanın maliyeti 20 bin TL” dedi.

Otomobil üretiminde yaşanan aksaklıklar, sıfır kilometre araçlardaki tedarik sorunu ve döviz kurundaki radikal yükseliş, ikinci el araç pazarındaki tüm dengeleri değiştirmeye devam ediyor. Ezberlerin bozulduğu bir süreçten geçen sektörde, satış sonrasında da hareketli günler yaşanıyor. Sadece bir yıl önce, pandemi ile birlikte hayatımıza giren kısıtlamalar ve evden çalışma modellerinin araçların trafiğe daha az çıkmasına ve bakım-onarımların aksatılmasına sebep olduğuna dikkat çeken RS Servis CEO’su Ünal Ünaldı, yılın üçüncü çeyreğinde bu durumun ciddi manada değiştiğini ifade etti.

ELDEKİNİ SIFIRLAMAK 20 BİN TL

Otomobil fiyatlarındaki sürekli hale gelen yükselişin, birçok araç sahibinin elindeki aracı yeni bir araçla değiştirme düşüncesinden vazgeçirdiğini vurgulayan Ünaldı, şunları söyledi:

“Çok sayıda kullanıcı, birkaç ay içinde satmayı düşündüğü araca birkaç sene daha binme kararı aldı. Yeni bir araca ulaşmanın maliyeti arttığı için, ellerindeki aracı koruma yoluna gidiyorlar. Kompakt sınıf, 2012 model dizel-otomatik bir otomobiliniz var diyelim, 2017 modeliyle değiştirmek isterseniz ortalama 120 bin TL ek bütçeye ihtiyacınız var. Fakat kapıdaki aracın kaportadan mekaniğe, iç mekandan kozmetiğe birçok eksiğini giderip 20 bin TL gibi bir rakama sıfırlayabiliyoruz. Orta sınıf bir otomobil için yine 200 bin TL, lüks segmentte ise 400-500 bin TL daha ekleme yapmanız gerekiyor. Her araç için bu rakamlar değişken olsa da üstüne ekleyeceğiniz bütçenin yüzde 15-20’si ile eldekini sıfırlayabilirsiniz. Satarken de TL bazında hiçbir kaybınız olmuyor, hatta değer kazanıyor.”

ÖZEL SERVİSİN AVANTAJI GARANTİYLE BELLİ OLUR

İkinci eldeki alışkanlıkların da oto ekspertiz sektörünün gelişmesiyle değiştiğini belirten Ünaldı sözlerini şöyle sürdürdü:

“10-15 sene öncesini sektör temsilcileri ve tüketiciler çok iyi hatırlayacaktır. Eskiden masrafı olan araç gözden düşer satışa çıkarılırdı. Bugün hemen her araç oto ekspertizden geçerek satılıyor ve ekspertizde tüm eksikler ortaya çıkıyor. Şu anda 65 bin araç onarımı yapan tamirhane ve servis merkezi mevcut. Bu sayının bin 500’e yakını yetkili servis, 4 bini özel oto servisi, 60 bine yakını tamirhane olarak hizmet veriyor. 4 bin özel oto servisinden, sadece 812’sinin TSE 12047 ve 709’unun TSE 13168 belgesi mevcut. Burada dikkat edilmesi gereken şey şu, vatandaşın yüksek standartlarda hizmet alması adına TSE belgeli ve garantili özel servisleri tercih etmesini şiddetle öneriyoruz. Türkiye’deki 57 şubemizde başlattığımız araç sıfırlama hareketimizden tüm otomobil sahipleri faydalanabilir.”

Yeni Otomobil Almakla Tam Bakım Yaptırmanın Maliyeti (TL)

Araç Sınıfı
5 Yaş Yenisiyle Değiştirme Maliyeti
Tam Kapsamlı Bakım Maliyeti
Kompakt 120-150 20-25
D-Sedan 200-250 40-50
F/Lüks-SUV 400-500 70-90