Araştırmalar ne diyor? Acenteler yeni döneme ne kadar hazır?

Koronavirüs salgınında sigorta poliçelerine yönelik artan talep, önümüzdeki dönemde hem sigorta acentelerinin hem de sigorta brokerlerinin pazarının büyümesini hızlandıracak. Salgınla birlikte sigorta acentelerinin yarısından fazlası yeni ürün ve hizmetlerin lansmanını hızlandırmak için yapay zeka kullanmanın yollarını arıyor.

Haber: Aytaç NALLAR

Dünyada, salgının, sigorta acentelerine etkileri ve gelecekte acentelerin konumu konusunda yapılan araştırmalar arttı. Özellikle Avrupa ve Amerika’da, sigorta acentelerinin salgın sonrası alacağı pozisyon da çokça tartışılıyor. Peki, acenteler ne diyor, ne bekliyorlar, nasıl hazırlanıyorlar?

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, kovid-19 salgınında, sigorta acenteleri ve brokerler önemli çapa olarak ortaya çıktı ve sigortalılara, salgının yarattığı belirsizlikleri atlamada yardımcı oldular. Amerika’da yapılan araştırma yıllık geliri 150 bin dolardan az olan küçük sigorta acenteleri ile yıllık geliri 150 bin 500 bin dolar arasında olan orta büyüklükteki acenteleri ile gerçekleştirildi.

Yeni Acenteler Daha Çok Etkilendi

Araştırmaya göre salgından yeni kurulan sigorta acenteleri daha çok etkilenirken, eski acenteler nispeten daha az etkilendi. Araştırmaya göre acentelerin yüzde 50’ye yakını salgında ticari müşterilerini kaybettiler. Bunun da nedeni salgına hazırlıksız yakalanmaları ve böyle bir salgın karşısında planlarının olmaması.

Araştırmaya katılan acentelerin sadece yüzde 1’i, böyle bir felakete karşı hazırlıklı olduğunu belirtmiş. Araştırmaya katılan hem küçük hem de orta ölçekli acentelerin neredeyse tamamı salgın döneminde desteğe ihtiyaç duyduklarını söylerken, yine çoğu acente salgın nedeniyle yeni sigorta alanlarını belirlemek ve rehberlik konusunda da desteğe ihtiyaçları olduğunu kaydetmiş.

Salgın Dijitalleşmeye Bağımlı Hale Getirdi

Avrupa’da sigorta acenteleri ve brokerlerle yapılan bir başka araştırmanın sonuçları ise daha farklı. Araştırmaya göre, önümüzdeki dönemde salgın nedeniyle sigorta poliçelerine talep artacak, bu durum da sigorta acenteleri ile brokerlerin pazarının büyümesine neden olacak. Hatta şimdiden çoğu Avrupa ülkesinde sigortaya olan talep artmış durumda.

Araştırmaya göre 2020 yılında salgının; çalışan ve iş sürekliliği endişelerinden müşteri hizmetlerine ve finansal görünüme kadar sigorta sektörü üzerinde çeşitli etkileri oldu. Pandemi, sigorta sektörünü yeni poliçeler satmak, talep oluşturmak ve diğer işlemleri yapmak için büyük ölçüde dijitalleşmeye bağımlı hale getirdi.

Acenteler Daha Hazırlıklı

Ancak, aşılamanın hızla sürmesi ve normalleşme sürecine girilmesi ile durum değişecek. Araştırmaya göre, acenteler ve brokerler salgının etkilerine karşı yeni planlar geliştirdi ve salgının başladığı ilk günlere rağmen daha hazırlıklılar. Şimdilerde ise sigorta acentelerinin büyük çoğunluğu salgının hızlandırdığı dijital sigorta satışı konusuna daha hazırlıklılar ve yeni ürün ve hizmetlerin lansmanını hızlandırmak için yapay zeka kullanmanın yollarını arıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin