Bayazıt: İklim krizi için şimdiden aksiyon almalıyız

Küresel Riskler Raporu’nun tanıtımında konuşan Marsh Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt, pandeminin yalnızca bir sağlık sorunu olmakla kalmadığını, yoksulluğu ve eşitsizliği daha da geriye götürme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını söyledi. Bayazıt, “Pandemiden ders çıkarıp, en önemli uzun vadeli risk olan iklim krizi için şimdiden aksiyonlar almamız gerekiyor” dedi.

Marsh Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt, kovid-19 salgınının sosyal uyumu ve küresel iş birliğini zayıflattığını söyledi. Küresel Riskler Raporu’nun tanıtımı TÜSİAD, Marsh Türkiye ve Zurich Sigorta iş birliğinde gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısında konuşan Tayfun Bayazıt, uzun vadeli riskleri görmezden gelmenin, gerçekleşme olasılığını ve risk gerçekleştiğindeki etkisini azaltmadığını kaydetti.

Tayfun Bayazıt, önceki raporların, pandemi ve sağlık riskleri ile ilgili uyarılarda bulunduğunu ifade ederek, “Pandemi ile gördük ki, uzun vadeli riskleri görmezden gelmek, gerçekleşme olasılığını ve risk gerçekleştiğindeki etkisini azaltmıyor. Bu raporda ise kovid-19’un mevcut birçok sorun üzerinde tetikleyici ve hızlandırıcı etkisini de görüyoruz” dedi.

Pandeminin Geçim Kaynakları Üzerindeki Etkisi Sarsıcı Oldu

Pandeminin yalnızca bir sağlık sorunu olmakla kalmadığını, yoksulluğu ve eşitsizliği daha da geriye götürme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığına değinen Tayfun Bayazıt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca sosyal uyumu ve küresel iş birliğini de zayıflattı ve zayıflatmaya devam ediyor. Pandeminin geçim kaynakları üzerindeki etkisi, özellikle birikimi olmayanlar, dezavantajlı gruplar, işlerini kaybedenler veya maaş kesintileriyle karşı karşıya olanlar için oldukça sarsıcı oldu. Özellikle de istihdamın neredeyse buz tuttuğu bir dönemde işgücüne katılmaya çalışan genç nesil, iklim krizi ve ekonomik krizlerden sonra bir büyük krize daha maruz kaldı. Pandemi nedeniyle gençlerin eğitimleri, refahları ve ruh sağlıkları tehlike altında. Ayrıca bir senedir yaşadığımız pandemiden ders çıkarıp, en önemli uzun vadeli risk olan iklim krizi için şimdiden aksiyonlar almamız ve yaşadığımız gezegenin kurallarına uyum gösteren politikalar benimsememiz gerekiyor.”