Bora: Kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz

Koru Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bora, rekabet nedeniyle trafik ve kasko sigortalarında fiyatların ciddi düştüğünü söyledi. Trafik sigortasında poliçe sayısı artmasına rağmen ortalama primin düştüğünü belirten Bora, “Trafik sigortası özellikle zarar getiren bir branş olduğu için kendi ayağımıza kurşun da sıkıyoruz” dedi.

Koru Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bora, kasko ve trafik sigortalarında rekabet nedeniyle düşüş yaşandığını, bunun da tüketicinin lehine olduğunu ve son derece uygun fiyatlarla kasko sigortası yaptırılabileceğini söyledi.

Bülent Bora, sigortalılık oranının düşüklüğünün sektörün kronik sorunu olduğunu belirterek, “Ben 40 yıldır sektördeyim. 40 yıl önce de aynı sorunlar yaşanıyordu. O dönemler kasko sigortasında sigortalılık oranları yüzde 10-15’lerdeydi, o yıllara göre bugün biraz daha gelişme yaşandı ama henüz arzu edilen seviyelere gelemedi. Burada birinci faktör primler. Şu anda rekabet nedeniyle primler son derece uygun” dedi.

 

Serbest Rekabet Tamam da Her Şeyin Bir Ölçüsü Var

 

Trafik sigortasında da fiyatların ciddi düştüğünden şikayet eden Bülent Bora, sigorta sektöründe ilk üç ayda prim artışının yüzde 21’lerde olduğunu, trafik sigortasında ise prim artışının yüzde 3’lerde olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Trafik sigortasında poliçe sayısı artmasına rağmen ortalama prim düşüyor. Dolayısıyla da bu rekabetin getirdiği güzel olay tabii. Ama trafik sigortası özellikle zarar getiren bir branş olduğu için kendi ayağımıza kurşun da sıkıyoruz. Primler son derece ucuzlamış durumda. Bu şartlarda sigorta yaptırmamak hakikaten anlaşılmaz bir durum. Rekabet konusunda ben serbest rekabet taraftarı olan biriyim ama her şeyin de bir ölçüsü var.”

 

Ya Kendi Ceplerinden Sermaye Koyacaklar Ya Primleri Artıracaklar

 

Bülent Bora, sigorta şirketlerinin mali bünyelerinin kuvvetli olması gerektiğine de dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu konuda Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu çok önemli iki karar aldı. Bir tanesi trafik sigortalarında sermayeyle orantılı limit getirmeydi, son derece güzel bir karardı. İkincisi ise yıl sonlarında sermaye yeterlilik hesabı yapılır. Burada da yine yazım riski için bir oran vardır, o oranlarda da artış oldu. Dolayısıyla şirketler sermayeyi kuvvetlendirmek zorunda. Ya kendi ceplerinden sermaye koyacaklar ya da primleri artıracaklar. Bu tabi sigortalılar için iyi bir haber olmayabilir ama sigorta şirketlerinin de mali bünyelerini gelecek hasarları ödeyebilmeleri açısından güçlendirmeleri şart.”