spot_img
Çarşamba, Nisan 24, 2024

GÜNCEL HABERLER

Quick Sigorta’dan 23 Nisan’a özel “Deprem ve Umut” sergisi

0
Quick Sigorta, Atatürk’ün sadece Türk çocuklarına değil, tüm dünya çocuklarına armağan ettiği ulusal egemenliğimizin sembolü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, dünyanın birçok...

Hatay’daki çocuklarla gökyüzünü renklendirdiler

0
Yıkımın en fazla gerçekleştiği Hatay’daki konteyner kentlerde yaşayan çocuklarla buluşan RS Otomotiv Grubu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı uçurtma şenliğiyle kutladı.  (BASIN BÜLTENİ)...

Türkiye Sigorta’nın ‘Sağlık’ reklam filmi yayında

0
Türkiye Sigorta'nın “Sağlık” temalı yeni reklam filmi yayına girdi. “Eğer koskoca bir ülkenin adını taşıyorsan, sorumluluğun büyük. Hele ki mesele sağlıksa…” mesajıyla başlayan reklam...

HDI Sigorta’dan staj desteği

0
HDI Sigorta, sosyal sorumluluk bilinciyle öğrencilere destek oluyor. Şirket, kuruluş tarihi itibarıyla 2024 yılı içerisinde kıdem yılını dolduran ve dolduracak olan acenteleri adına Türk...

TARSİM, Özbekistan heyeti ile bir araya geldi

0
TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Bekir Engürülü, Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çelik, Hayvan Hayat Sigortaları Grup Müdürü Orhan...

Quick Sigorta Süper Yatarak Tedavi dönemini başlattı

0
Quick Sigorta, tamamlayıcı sağlık sigortası ailesine bir ürün daha ekledi. Süper Yatarak Tedavi ürünü sabit fiyat özelliği ve ücretsiz ek sağlık hizmetleriyle sağlıkta konforu...

Quick Sigorta’dan KASIDER’e destek

0
KASIDER & Kadın Sigortacılar Derneği'nin Quick Sigorta desteğiyle düzenlediği Yangın Sigortalarında Etkin Hasar Yönetimi Eğitim Serisi, 17 Nisan 2024 Quick Tower ev sahipliğinde gerçekleşti. (BASIN...

‘35 bin hasarı yapay zekayla proses ettik’

0
Hepiyi Sigorta Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Kamil Dilek, “İş süreçlerimizin büyük bir bölümünü ya da manuel yaptığımız proseslerin tamamını artık dijital yakalı robotlara...

AXA Türkiye büyüme hedeflerini açıkladı

0
AXA Türkiye, 2024 sürdürülebilir gelişim ve büyüme hedeflerini acenteleriyle paylaşmak üzere 8 bölgesine bağlı 9 ili kapsayan turuna “Farklıyız, Fark Yaratmakta Kararlıyız” mottosuyla başladı. (BASIN...

Türkiye Sigorta ilk çeyrekte yüzde 131 büyüdü

0
Türkiye Sigorta; 1 Ocak-31 Mart 2024 döneminde toplam prim üretimini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 131 artırarak; 28.2 milyar TL’ye ulaştırdı. (BASIN BÜLTENİ) Türkiye...
GenelDASK’ın hasar ödemesi 6.5 milyar TL’yi geçti

DASK’ın hasar ödemesi 6.5 milyar TL’yi geçti

DASK’ın depremler sonrası ödediği hasar rakamı 6.5 milyar TL’yi geçti. Hasarlı konutlardan DASK’a 416 bin 21 adet hasar ihbarı gelirken, 15 bin sigortalı da avans talebinde bulundu. 

DASK’ın depremler sonrası ödediği hasar rakamı 6.5 milyar TL’yi geçti. Hasarlı konutlardan DASK’a 416 bin 21 adet hasar ihbarı gelirken, 15 bin sigortalı da avans talebinde bulundu. DASK, 27 Mart tarihi itibariyle deprem bölgesindeki son gelişmeler hakkında açıklama yaptı. DASK’tan yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Türk Reasürans olarak, DASK’ın Teknik İşleticiliğini devraldığımız 8 Ağustos 2020 tarihinden bu yana DASK’a fayda ve değer yaratacak birçok çalışma yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda, çalışmalarımızın odağına her zaman deprem sonrası hazırlık planlarımızı koyarak hareket ettik. Bu anlamda da geçtiğimiz süre içinde DASK için oldukça önemli adımlar attık:

 • 22 Kasım 2022’de Ankara’da DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi’mizi açtık.
 • Deprem anında faaliyetlerin sürekliliğini teminen DASK’ın teknolojik altyapısını yeniledik.
 • İhbar sistemlerinin, günün koşullarına cevap verebilecek hıza ulaşmasını sağladık.
 • Ana Veri Merkezini, deprem riskinin daha az olduğu Ankara bölgesine taşıdık.
 • Coğrafyamızda meydana gelebilecek olası büyük bir depremi göz önüne alarak ödeme kapasitemizi 117 milyar TL seviyesine çıkardık.
 • 25 Kasım 2022 tarihi itibarıyla, sigortalılarımıza daha güçlü bir finansal güvence sunmak amacıyla 320 bin TL olan azami teminat tutarımızı 640 bin TL’ye yükselttik.

DEPREM SONRASI YÜRÜTÜLEN İLK ÇALIŞMALAR 

 • Bugüne kadar attığımız bu adımlar sayesinde tüm birimlerimiz ve finansal ödeme gücümüzle üzerimize düşeni yapmak için hazırlıklarımız tam olarak deprem sonrası çalışmalarımıza hızla başladık.
 • Depremin hemen ardından, Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezimizdeki ekiplerimize, İstanbul ekiplerimizin de katılımıyla tam kadro çalışmalarımızı başlattık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz.
 • Yenilenen teknolojik altyapımız, beklediğimiz performansta, sorunsuz ve kusursuz hizmet sunmamıza imkân sağlamaktadır. Alo DASK 125, e-devlet ve web sitemiz aracılığı ile kesintisiz şekilde hasar ihbarı alabilmemizi sağlıyor.
 • Bunun yanında, diğer kamu kurumlarının yaptığı tespitler doğrultusunda sigortalılarımızdan ihbar gelmesini dahi beklemeden hasar süreçlerini başlatıp ödemelerini hızla gerçekleştirmeye başladık ve depremin üzerinden henüz 24 saat geçmeden ilk hasar ödememizi gerçekleştirdik.
 • Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezi’mizde bulunan DASK Tırı ve hasar ekiplerimizden bir grup bölgeye intikal etmiştir. 10 gün Kahramanmaraş’ta kalan DASK Tırı, 17 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yerini almıştır.
 • Bölgenin tamamına hizmet verebilmek adına 30 Ekim 2020 İzmir Depreminde uygulamaya geçirdiğimiz şekilde, konteyner Dask İrtibat Ofisleri kurulmuştur. Şu anda Malatya, İskenderun, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Elazığ illerinde faaliyete başlamıştır.

DEPREM ÇALIŞMALARI SÜRECİNDE İLAVE AKSİYONLAR 

DASK’ta Bir ilk Olarak Avans Ödemesi: 27 Şubat 2023 tarihi itibarıyla, web sitemiz üzerinden alınmaktadır. Bu kapsamda yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalar için sigorta bedelinin yüzde 20’si, orta hasarlı binalar için ise sigorta bedelinin yüzde 10’u talep eden sigortalılarımıza avans olarak ödenmektedir. 27 Mart 2023 tarihi itibarıyla toplamda 15 bin10 adet avans ödemesi talebi alınmıştır.

Hafif Hasarlı Dosyalar İçin Alternatif Ödeme Yöntemi: Hafif hasarlı dosya sayımız 27 Mart 2023 tarihi itibarıyla yaklaşık 330 bin adettir. Bu sebeple Zorunlu Deprem Sigortası Genel Şartları’nın alternatif hasar tespit süreçlerinin geliştirilebilmesine olanak tanımasını göz önüne alarak yeni bir uygulama başlatılmıştır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın hafif hasarlı olarak belirlediği konutlar için, vatandaşlarımıza sigorta bedelinin yüzde 15’i direkt olarak ödenmektedir. Hasar evrakını bizlere web sitemiz ve e -Devlet üzerinden ileten sigortalılarımıza 72 saat içinde tazminat ödemeleri gerçekleştiriliyor.

İpotekli Konut Hasar Ödemelerinde Bankalarla İş Birliği: Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan işbirliği ile DASK tarafından bankaların rehin alacaklarının da göz önünde tutularak tazmin ödemelerinin yapılabilmesi ve depremlerden etkilenen vatandaşlarımızın mağduriyetinin en hızlı ve etkin şekilde giderilmesi amacıyla bireysel muvafakatname yerine topluca işlem yapılması sağlanmış olup bu sayede 50 Bin TL’ye kadar olan hasarlar doğrudan sigortalılarımızın hesaplarına hızlıca gönderilmektedir.

İhtiyari Konut Sigortalarında Hızlı Ödeme Yapılabilmesi için İş Birliği: DASK tarafından yapılan hasar ödemelerinin Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) tarafından adres UAVT bilgisi bazında ihtiyari konut sigortası ile eşleşmesi sağlanarak ilgili şirket ihtiyarisi ile eşleşen kayıtların şirketler ile otomatik paylaşımı sağlanmıştır. Bu doğrultuda sigorta şirketlerinin ihtiyari poliçe hasar süreçlerinde hızlı aksiyon alabilmeleri sağlanmıştır.

Henüz Tahsil Edilmemiş Tazminat Ödemeleri İçin Sigortalılarımıza Bilgilendirme Yapılması: Kurum olarak sigortalılarımızın tazminatlarına bir an önce kavuşması için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Gelinen noktada, tarafımızca yapılan tazminat ödemelerinin yaklaşık yüzde 50’sinin sigortalılarımız tarafından tahsil edilmediği görülmektedir. Sigortalılarımız dask.gov.tr üzerinden hasar dosyalarını görüntüleyerek tazminat ödemelerinin durumuna dair bilgi alabilmektedir. Kurum olarak sigortalılarımızın mağduriyet yaşamalarının önüne geçmek adına konuyla ilgili ilave önlem olarak aşağıdaki çalışmaları yürütüyoruz. Henüz ödemelerini bankadan almamış sigortalılarımızın bilgisi bölgedeki acentelerimize iletilecektir. Çağrı merkezimiz tarafından sigortalılarımız aranarak bilgilendirme yapılmaktadır. 27 Mart tarihi itibarıyla sigortalılarımızın e-Devlet sistemlerine tazminat ödemelerinin yapıldığına dair bir bilgilendirme ve ödemelerini bankadan alabilecekleri “kod” mesaj olarak gönderilecektir. GSM operatörleri aracılığı ile ödemelerini alabilecekleri kodlara e-Devlet üzerinden erişebilecekleri bilgisi de SMS ile sigortalılarımıza iletilecektir. Tüm vatandaşlarımızın poliçelerindeki iletişim bilgilerini kontrol etmelerinin büyük önem taşıdığını tekrar hatırlatmak isteriz.

İLGİLİ HABERLER