Eksperler İzmirlileri uyardı: Hasar tespitine gelenlere kimlik sorun

TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Ahmet Nedim Erdem, İzmir depremi için çalışmaya başladıklarını belirterek, “Sigorta için hasar tespitine geldiğini ifade eden kişilerden eksper kimlik kartlarının ibrazını talep edin” dedi.

Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği, 30 Ekim 2020 Cuma günü meydana gelen İzmir Depremi ile ilgili olarak açıklama yaptı. Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği Başkanı ve TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Ahmet Nedim Erdem, sigorta eksperleri olarak geçmişte yaşanan depremlerde olduğu gibi İzmir’de yaşanan depremden zarar gören sigortalıların yaralarını bir nebze olsun sarmak, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini sağlamak amacıyla sahada çalışmalarımıza başladıklarını söyledi. Erdem, zorunlu deprem sigortası ve ihtiyari deprem teminatı sunan tüm sigorta poliçelerindeki hasar tespit çalışmaları için Türkiye’nin her bölgesinde faaliyet gösteren deprem hasarları konusunda uzman, ilgili branştaki ruhsatname sahibi eksperlerin İzmir’e gelerek çalışmalarına başladıklarını söyledi.

60 Bin Hasar Dosyalı Açılacak

Ahmet Nedim Erdem, hasar ekspertizi ile ilgili olarak sigorta için hasar tespitine geldiğini ifade eden kişilerden eksper kimlik kartlarının ibrazını talep etmelerinin önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Deprem hasarları, sigorta eksperlerinin topluma en yakından temas ettiği hasarlardır. Toplumsal dayanışma açısından daha özel anlam yüklediğimiz deprem hasarlarında, sigorta eksperleri olarak, sigortalılarımızın hasarlarını hızlı, adil ve objektif bir biçimde tespit edip, raporlarımızı DASK’a ve ilgili sigorta şirketlerine ileterek vatandaşlarımızın hasar tazminat ödemelerinin ivedilikle yapılması konusunda gereken tüm gayreti hassasiyetle gösteriyoruz. Öncelikle başka hayatları kurtarmak adına kendi hayatlarını tehlikeye atarak kurtarma çalışmalarında görev alan tüm ekiplere, sağlık çalışanları ve kolluk kuvvetlerimize minnetlerimizi sunarak; tüm içtenliğimizle İzmir depreminde yakınlarını, evlerini, işyerlerini kaybeden ve deprem mağduru olan vatandaşlarımızın yanında olduğumuzun bilinmesini, oluşan sigorta konusu hasarların ivedilikle ve doğru bir şekilde tespit edilmesi, zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için üzerimize düşen tüm görevleri yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. İzmir’de yaklaşık 60 bin hasar dosyasının açılacağını ve ekspertiz süreçlerinin 1 ayda tamamlanacağını öngörüyoruz.”