Göçer: 52 bin kişiyi sisteme dahil ederek BES’le buluşturduk

Garanti BBVA Emeklilik, eylül ayında gönüllü Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES), 1.1 milyon katılımcı sayısına ulaşırken, fon büyüklüğünde de devlet katkısı dahil 21.9 milyar lirayı yakaladı. Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, bir açıklama yaparak, pandeminin kişilerin tasarruf önceliğini artırdığını, eylül ayında 52 bin adet yeni katılımcının gönüllü BES’i tercih etmesinin bu senenin rekoru olduğunu söyledi.
Editör: Aytaç NALLAR

Burak Ali Göçer, BES’in büyümesini sürdürdüğünü belirterek, Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) verilerine göre, sektörde gönüllü ve otomatik katılımcı sayısının 13.3 milyon kişi olurken, toplam fon büyüklüğünün 157.4 milyar liraya ulaştığını kaydetti.

Pandemi öncesinde sektörün genelinde aylık 110 bin civarında seyreden yeni sözleşme adetlerinin mayıs sonunda pandeminin etkisiyle 27 bin adetlere kadar gerilediğine değinen Göçer, şunları söyledi:

Toplamda 1.9 Milyon Katılımcımız Var

“Haziran ayından itibaren atılan normalleşme adımlarıyla beraber BES satışlarında hızlı bir şekilde önceki eğri yakalandı ve adetlerde yeniden 100 binli rakamlar telaffuz edilmeye başlandı; eylül sonu itibariyle ise 130 bine ulaştı. Bu rakamın 52 bin adedini Garanti BBVA Emeklilik’in yeni müşterileri oluşturdu. 52 bin kişiyi sisteme dahil ederek, BES’le buluşturduk. Gönüllü ve otomatik BES toplamında 1.9 milyon katılımcımız ve 21.9 milyar fon büyüklüğümüz ile sektördeki konumumuzu daha da güçlendirdik.”

Burak Ali Göçer, dijitalleşmeye yaptıkları yatırım sayesinde uzaktan çalışma modeliyle işlerini sürdürdüklerini, bu dönemde de kesintisiz olarak müşterilerinin yanında olmaya devam ettiklerini kaydetti.

Emeklilerin Yüzde 35’nin Tek Birikimi BES

EGM tarafından açıklanan son verilere göre BES’ten emekli olanların yüzde 35’inin, tek birikimlerinin BES olmasının, sistemin önemini ortaya koyduğuna dikkat çeken Göçer, “Bugüne kadar 131 bin 513 kişi sistemde emekli oldu, 107 bin kişi de emekli olduğu halde bu hakkını kullanmadı ve birikim yapmaya devam etti. Kişisel gelirlerin azaldığı bir dönemde tasarruf yapma yolundaki gayretler, BES için umut verici. Sektörün gündemindeki 18 yaş altı yaklaşık 20 milyon kişinin sisteme dahil edilmesi gibi önemli yeniliklerin gelmesiyle 2021 yılında da BES’in büyümesi hızlanacak” dedi.

BES, En Güvenilir Yatırım Aracı

Burak Ali Göçer, BES’in en güvenilir yatırım araçlarından biri olduğuna da işaret ederek, şu açıklamaları yaptı:

“Sisteme giren katılımcılara emeklilik şirketleri birikimlerini değerlendirecekleri emeklilik fonları ile ilgili alternatifler sunuyor. Fon tercihlerini müşteri kendisi yapıyor. Bu fonların içinde devlet tahvili, hisse senedi, hazine bonosu, döviz ve altın gibi yatırım enstrümanları var. Yatırılan katkı payları fonların içindeki bu yatırım araçlarına dağıtılıyor ve katılımcılar tarafından da takip edilebiliyor. Bireysel emeklilik hesapları ve fon varlıkları Takasbank bünyesinde saklanıyor, tüm süreç gözetim ve denetim altında tutuluyor.”

Emeklilik Fonlarının Getirisi Sektörün İtici Gücü Oldu

Burak Ali Göçer, emeklilik yatırım fonlarının en kazançlı birikim araçlarından biri olarak büyümesini sürdürdüğünü de belirterek, yapılan tercihlere bağlı olarak BES fonlarında ortalama kazancın yüzde 27.6’lara ulaştığını söyledi.

Geçen yılın eylül ayında devlet katkısı ile birlikte 100 milyar lira olan fon büyüklüğünün bu yılın aynı döneminde yüzde 57 artışla, 157.4 milyar liraya yükseldiğini kaydeden Göçer, bu rakamın  sisteme duyulan güvenin  en büyük göstergesi olduğunun altını çizdi.