Gürsoy: DASK’ın hedefi Türkiye kumbarasını oluşturmak

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, DASK üzerine Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Gürsoy, zorunlu deprem sigortasının depreme karşı alınabilecek en önemli finansal önlemlerden biri olduğunu belirterek, DASK olarak hedefin, ülke genelinde depreme karşı finansal önlem olarak Türkiye kumbarasını oluşturmak olduğunu açıkladı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, Türk Reasürans’ın yönetiminde kasım ayı itibarıyla Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) hasar ödeme gücünün 40 milyar TL’ye yükseltildiğini açıkladı. Gürsoy, DASK’ın, tüm planlarını olası İstanbul depremini göz önünde bulundurarak yaptığını, depreme hazır olmak için DASK’ın operasyonel ve finansal gücünü artıracak çalışmalar gerçekleştirildiğini kaydetti.

SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, DASK’ın faaliyetlerine ilişkin Anadolu Ajansı muhabirine değerlendirmede bulundu. Değerlendirmeler, Anadolu Ajansı’nın internet sitesinde yayımlandı.

“Her Depremde Deneyim Ediniyoruz”

Türker Gürsoy, 2020 yılında iki büyük deprem yaşandığını, 24 Ocak’ta Elazığ’da ve 30 Ekim’de İzmir’de çevre illeri de etkileyen depremler olduğunu belirterek, DASK olarak depremlerden sonra hızla sahaya inerek hasar tespit çalışmalarını başlatmaya ve tazminat ödemelerini yaparak depremden mağdur olan vatandaşların yanında olmaya önem verdiklerini kaydetti. Her depremde edindikleri deneyimlerle hizmetlere yenilerini eklemeyi de sürdürdüklerini vurgulayan Türker Gürsoy, İzmir depreminin ardından ilk kez 2 farklı noktada hizmete açtıklarını, DASK iletişim merkezleri ile hem sahadaki çalışmaların koordinasyonunu sağladıklarını hem de sigortalıların sorularını yanıtladıklarını vurguladı.

Türker Gürsoy, bu yıl DASK için önemli gündemlerden birinin de Kurumun teknik işletmeciliğinin ağustos ayında Türk Reasürans’a devri olduğunu belirterek, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın şirketi olarak kurulan Türk Reasürans’ın, özellikle reasürans anlamındaki yenilikçi bakış açısını, mevcuttaki tecrübeler ile birleştirerek Kurumu ile yürüttüğü interaktif yönetim anlayışıyla birçok yeniliğe imza attığını ve kaydetti.

“Toplam Ödeme Tutarı 630 Milyon TL’ye Ulaştı”

Türker Gürsoy, İzmir depreminde, bugüne kadar toplam 23 bin 500 hasar ihbarı alındığını ve sonuçlanan dosyalar için de 190 milyon TL ödeme yapıldığına dikkat çekerek, “Kalan dosyaları da en hızlı şekilde sonuçlandırmak ve ödemeleri tamamlamak için zorlu pandemi şartlarına rağmen aralıksız çalışmaya devam ediliyor. Elazığ merkezli deprem için 240 milyon TL ödeme yapılmıştı. İzmir depreminden sonra yapılan ödemelerle de birlikte DASK’ın kuruluşundan bu yana gerçekleştirilen toplam ödeme tutarı 630 milyon TL’ye ulaştı” dedi.

Türker Gürsoy, İzmir’de ve Ege’de depremin ardından zorunlu deprem sigortasına ciddi talep olduğunu da ifade ederek, şu açıklamaları yaptı:

“Ege Bölgesi’nde DASK sigortalılık oranı yüzde 54 seviyesindeydi. Depremden sonraki ilk hafta Ege’de günlük poliçe üretimi yüzde 118 artış gösterdi. Şu anda da deprem öncesine göre günlük yüzde 8 artış ile devam ediyor. Depremin ardından İzmir’deki zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 635 binden 686 bine ve sigortalılık oranı yüzde 61’e yükseldi. Türkiye genelindeki günlük poliçe üretimi artışı ise yüzde 5 düzeyindeyken, depremden hemen sonra bu oran yüzde 30 seviyelerine kadar yükseldi. Ancak önceki deneyimlerimizden biliyoruz ki her depremden sonra Zorunlu Deprem Sigortası’na olan talep artsa da kısa bir süre sonra deprem öncesindeki seviyelerine iniyor. Biz bu nedenle Türk Reasürans’ın yenilikçi projeleriyle sigortalılık oranını artırmak ve ülkedeki tüm konutları teminat altına almak amacıyla bilinci artırma hedefiyle yapılan çalışmaları takdir ile izliyor ve destekliyoruz.”

“DASK’ın Hasar Ödeme Gücü 40 Milyar TL’ye Yükseltildi”

Türker Gürsoy, zorunlu deprem sigortası ile bir havuz oluşturduğunu ve havuzun sigortacılık esaslarına göre işletildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mevcut deprem rezerv tutarımız, ülkemizde herhangi bir yerde deprem olması durumunda o an itibarıyla ilgili depremden zarar gören ve yaşayan poliçesi olan vatandaşlarımızındır. DASK, tüm planlarını olası İstanbul depremini göz önünde bulundurarak yapıyor. Depreme hazır olmak için DASK’ın operasyonel ve finansal gücünü artıracak çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda Türk Reasürans’ın yönetiminde kasım ayı itibarıyla DASK’ın hasar ödeme gücü 40 milyar TL’ye yükseltildi. Afet Yönetim Projesi kapsamında da olası bir depremde sigortalıların hasarlarını daha hızlı ve daha etkin şekilde karşılayabilmek için güçlü bir bilgi teknolojisi altyapısı kuruldu ve bu bilgi teknoloji altyapısını en etkin şekilde kullanacak insan kaynağı ve organizasyon yapısını oluşturma çalışmalarına devam ediliyor. Hasar yönetimindeki hız ve poliçe sahibi vatandaşın tazminatını vaktinde alması DASK’a duyulan güvenin temel unsurlarından biri.”

“Türkiye Geneli İçin Ortalama Prim Senelik 162 TL”

Türker Gürsoy, Türkiye genelinde 2 konuttan birinin sigortalı olduğuna değinerek, kapsama giren konutların tamamının sigortalı olması için çalıştıklarını kaydetti. Gürsoy, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Zorunlu deprem sigortası da depreme karşı alınabilecek en önemli finansal önlemlerden biri. DASK olarak hedef, ülke genelinde depreme karşı finansal önlem olarak Türkiye kumbarasını oluşturmak. Bunun için sadece günde ortalama 44 kuruş ayırmak yeterli. Türkiye geneli için ortalama prim senelik 162 TL.”