Rize ve Artvin’de 27.7 milyon lira sel hasarı ödenecek

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı ve Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, sel felaketi sonrası Rize ve Artvin’de incelemelerde bulundu. Atilla Benli, sigorta şirketlerine, Artvin ve Rize’deki sel felaketinde 154 hasar ihbarı geldiğini belirterek, hasar tutarının da 27.7 milyon TL’yi bulduğunu açıkladı.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı ve Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, Artvin ve Rize’deki sel felaketinde, sigorta şirketlerine ulaşan kesin hasar ihbarlarına göre, 72 adet araç hasarı, 78 adet konut ve işyeri hasarı, 4 adet de mühendislik hasarı olmak üzere toplam 154 adet hasar ihbarı geldiğini açıkladı. Benli, şirketlere ulaşan ihbarlarına ilişkin hasar tutarının ise 27.7 milyon TL’yi bulduğunu söyledi.

Atilla Benli, Rize ve Artvin’deki sel felaketi sonrası 3-4 Ağustos tarihlerinde bölgede ziyaretlerde bulundu. İki gün süren ziyarette Atilla Benli ve beraberindeki heyet; valilik, ilçe kaymakamlıkları, il ve ilçe belediye başkanları, sigorta sektörünün bölgedeki paydaşları acenteler, eksperler, banka şubeleri ile görüştü ve selde hasar yaşayan vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinledi.

“Bölgeden 154 Hasar İhbarı Geldi”

Sel bölgesinde sigorta şirketlerine gelen hasar taleplerine yönelik güncel verileri ve sektör olarak yapılanları paylaşan Benli, şu açıklamaları yaptı:

“Sektör olarak olağanüstü her durum için özel yetki ve tavsiye kararlarını hızlıca alarak tüm paydaşlarımızla birlikte hasar süreçlerini kısaltabilmek adına gerekli aksiyonları alıyoruz. Yaşanan sel felaketlerinin hemen ardından TSB Yönetim Kurulu’nun tavsiye kararı ile birlikte sektörün veri ve teknoloji merkezi konumundaki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile iletişime geçilerek felaket bölgesindeki sigortalılara SMS aracılığı ile bilgilendirme süreci hızla başlatıldı. Bugün itibariyle iki kentimizde yaşanan sel felaketi kaynaklı şirketlerimize ulaşan kesin ihbar sayıları araç hasarlarında 72 adet, konut ve işyeri hasarlarında 78 adet, mühendislik hasarlarında ise 4 adet olmak üzere toplam 154 adete ve şirketlerimize ulaşan ihbarlara ilişkin hasar tutar ise 27.7 milyon TL’yi buldu.”

Artvin ve Rize’de Hasar Tespiti

Rize ve Artvin’de selden zarar gören yerlerde incelemeler yapan Atilla Benli, Türkiye Sigorta’nın, selin hemen ardından Artvin’in Arhavi ilçesinde hasar tespit çalışmalarına destek olunması amacıyla faaliyete aldığı iletişim ofisinde çalışmaları da yerinde takip etti. Türkiye Sigorta olarak bu tür felaketler olduğu anda hasar ödeme ve hasar başvurularını önceliklendirdiklerini ve bunu da hemen kamuoyu ile paylaştıklarının altını çizen Benli, Türkiye Sigorta’ya, Rize ve Artvin’de bugüne kadar kasko, konut, mühendislik ve yangın poliçeleri kapsamında toplam 51 adet hasar başvurusu yapıldığını vurgulayarak, “Söz konusu 51 adet ihbar karşılığında 14’ü konut, 9’u kasko olmak üzere 1 milyon 92 bin TL’lik ödememizi sigortalılarımıza hemen yaptık. Geride kalan ihbarlara ilişkin ise toplam 10.7 milyon TL’lik bir muallak tutarı da karşılık olarak ayırdık” dedi.

“Doğal Afetlere Çok Açık Ülkeyiz”

Atilla Benli, Türkiye’nin ve dünyanın son dönemde oldukça zor zamanlardan geçtiğine de dikkat çekerek, şu açıklamaları yaptı:

“Biz gerek coğrafi yapımız gerek deprem bölgesinde olmamız dolayısıyla, doğal afetlere çok açık bir ülkeyiz ve bunun örneklerini de son yıllarda sıklıkla yaşıyoruz. Bu nedenle şunun altını özellikle çizmek isterim ki, sigortasız olan varlıkların her an kaybedileceğini bu tür felaketlerde acı bir şekilde yaşıyoruz. Sigorta geleceğe güvenle ulaşmamız ve kaybettiklerimizi yerine koyabilmemiz için olmazsa olmaz. Risk gerçekleşmeden önce başta canımız ve sağlığımız olmak üzere tüm varlıklarımızı sigorta güvencesi altına almalıyız.”