Şimdilik sigortalı zarar 200 milyon dolar

Avustralya, yüzyılın sel felaketi ile mücadele ediyor. İlk tahminlere sigortalı zararın 200 milyon doları bulacağı ve ilerleyen günlerde zararın bunun kat ve kat üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Avustralya’da seller nedeniyle yaklaşık 18 bin kişi evlerinden tahliye edildi, 36 yerleşim yeri doğal afet bölgesi ilan edildi.

Avustralya’daki selin sigortacılara maliyeti ilk incelemelere göre 200 milyon ABD dolarını geçti. Uzmanlar, hasarın bu rakamın kat ve kat üzerine çıkacağını söylüyor. Avustralya, yüzyılın sel felaketi ile mücadele ediyor. Yeni Güney Galler eyaletinde şiddetli yağışların yol açtığı seller nedeniyle yaklaşık 18 bin kişi evlerinden tahliye edildi ve 36 yerleşim yeri doğal afet bölgesi ilan edildi. Son değerlendirmelere göre de su basan bölgelerde yüzün üzerinde ev sular altında kalırken, yollar ve altyapı ciddi hasar gördü.

17 Bin Hasar İhbarı Geldi

Avustralya Sigorta Konseyi, şiddetli selde, 17 binden fazla sigortalıdan hasar ihbarı geldiğini ve kayıpların şimdilik 200 milyon ABD doları bulduğunu açıkladı. Sigorta Konseyi, selin, sigorta endüstrisi için büyük kayıp yaratacağını da belirtti. Avustralya’nın en büyük genel sigortacısı olan IAG, şimdiye kadar evlere, mülklere ve araçlara verilen hasar nedeniyle 5 bin 811 tazminat talebinde bulunulduğunu bildirdi. Uzmanlar, Avustralya’daki sigorta şirketlerinin reasürans korumasının, şirketleri büyük zarardan koruyacağını da vurguluyor.

Hasarın Boyutunu Anlamak İçin Henüz Erken

Avustralya Sigorta Konseyi, selden etkilenen bölgelerdeki hasarın boyutunu anlamak ve sigortaya faturasını tahmin etmek için henüz erken olduğuna da dikkat çekiyor. Zararın boyutunun, konut sahiplerinin evlerine dönmelerine izin verildikten sonra ortaya çıkacağına ve sigorta şirketlerine daha yüksek talepler geleceğine de değiniliyor.

Öte yandan, Avustralya’da sigorta sektörü aşırı hava olayları ve doğal afetler nedeniyle sen bir yılda 5 milyar dolardan fazla hasar ödemesi yaptı.